Ağrı haberi | Veca’da çiftçilere kırik buğday ile ağızotu bitkileri tohumu verildi

Dert’de, ağababa yadigarı kırik buğdayın ilk teşrin ve ağızotu bitkilerinin istihsal alanını çoğaltmak için çiftçilere mevhibe aracılığıyla nesil dağıtıldı.

Ağrı Valiliği İl Özel İdaresince yüzde 50 hibeyle desteklenen Ağızotu Bitkileri Ekiliş Alanını Açık Artırma Projesi kapsamında 250 çiftçiye 100 titrem ağızotu bitkisi tohumu ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından yüzdelik 75 hibeyle desteklenen “Dede Yadigarı Kırik Buğday Projesi” ile 90 çiftçiye 27 titrem buğday tohumu dağıtımı amacıyla izlence düzenlendi.

Vali Osman Varol, TRT Park’taki programda, çiftçileri ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşları desteklemeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Kentin, tarım ve hayvancılık bakımından ülkenin önde gelen illeri arasında saha alabileceğini belirten Varol, bu anlamda hayvancılığı iaşe etmek amacıyla yemleme bitkilerinin ve geleneksel tohuma esasen dönüşün Dert’daki yansıması olarak üstelik kırik buğdayın tohumlarını dağıttıklarını belirtti.

Ağrı’de ekincilik ve hayvancılığa yapılan desteklemeleri anlatan Varol, “Benzeri tarafta efsanevi varlığımızı artırmamız, gayrı tarafta ilimizde ayrımsız metrekare abes arazi bırakmadan gelişigüzel yıl tarıma uygun bütün topraklarımızı işlememiz gerekiyor. Yakın zamanda yaşanan krizler ve teessürat ortaya koydu ki kişi gıdasını üretemeyen, gıdasının güvenliğini sağlayamayan milletlerin geleceğin dünyasında yeri yoktur.” diye konuştu.

Varol, desteklerinden dünya Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarımın önemini vurgulayan Varol, şunları kaydetti:

“Bizler birlikte Anadolu’da binlerce yıldır gerçekleştirdiğimiz bu zirai faaliyetleri yeniden şahlandırarak, çiftçilerimizin doğup büyüdükleri topraklarda kazançlarını elde edip bambaşka ayrımsız yere barhana etmemelerini sağlayacağız. Ayrımsız zamanda onların ülkenin gelişigüzel bölgesindeki refahın seviyesi neyse o seviyeye ulaşmaları amacıyla mücahede edeceğiz. İnşallah, onların gıda üretimi sebebiyle, dünyada özgür, yegâne başına ve on paralık kimseye ihtiyacı olmadan ayakta duran devletlerden ve milletlerden birisi olmaya devam edeceğiz. Görevde bulunduğumuz 2 almanak süreçte alelhusus tarım alanında İl Özel İdaremiz bütçesinden 120 milyon lirayı aşan aynı katkı sağladık. Tığ Özel İdaremizin kaynağını çiftçimizin emrine verdik. Bunu kıvançla yaptık ve çıktı dahi yapmaya bitmeme edeceğiz.”

Ilbay Varol ve beraberindekiler, daha sonraları çiftçilere evlat dağıttı.

Programa, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Felaket, İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Açık Deniz, Belediye Başbuğ Vekili Ergin Acarbay, İl Güvenlik Müdürü Nihat Dikkat ve çiftçiler katıldı.

Share: