Akıbet dakika olgun… Yozgat-Çorum Arasındaki ‘Saklı Cennet’i Turizme Vermek İçin Proje Hazırlandı

Yozgat ile Çorum arasında kâin, Hititler döneminde avlak kendisine geçer, içerisinde tarihi kalıntılar ile kayaç konusunda kazılı Tanrıça Kybele heykelini barındıran ve ‘Saklı Cennet’ namına aşina 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için proje hazırlandı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp Çorum’un İnce su ilçesine büyüklüğünde uzanan ve ‘Saklı cennet’ adına adlandırılan kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan projenin önümüzdeki sene içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

12 kilometrelik aynı parkurdan oluşan dar boğaz, yol yolunun geçmiş kilometrelerinden itibaren debdebeli tıpkı dekor sunuyor. Kanyon girişinde zahir tıpkısı şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyici yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve çıkışa mail Tanrıça Kybele heykeli bulunuyor. Kanyonun gezilebilmesi ve elan aşkın turistin gelebilmesine imkan verilmesi amacıyla, Çorum sınırına kadar olan yürüyüş parkuru projesinin Yozgat bölgesinde üstelik hayata geçirilmesi ve kanyonun bir ucundan girilip diğerinden çıkılabilecek ağıl getirilmesi hedefleniyor.

“HEM TARİH HEM NATÜR AÇISINDAN ÇOK FARKLI BİR SAHA”

Aydıncık Belediye Reisi Ahmet Bonkör, “Burası hem devir hem doğa hem kuş çeşitliliği açısından, nebat çeşitliliği açısından çok farklı bire bir meydan” dedi. Uzmanların dar boğaz içerisinde Akdeniz nebat örtüsünün bilgili olduğunu belirttiklerini aktaran Selek, şunları söyledi:

“Burada sumak, incir ve aynı bitkiler oluyor, Çitlembik kahvesi kadar. Bu mahsulat nedeniyle Kazankaya Kanyonu’muz, Yozgat Aydıncık ilçemizden, Kazankaya’dan başlayıp Çorum Ortaköy’ün İncesu köyüne büyüklüğünde devam ediyor. Bura 12 kilometrelik tıpkısı parkur alanı. Burada şu anda biz methal alanındayız. Buradan ilerledikçe, 12 kilometre sonradan Çorum topraklarına çıkıyoruz, İncesu köyüne çıkıyoruz. Burada kayalar az buçuk elan açık ama ilerledikçe kanyon daha de daralıyor, 8-10 metreye kadar düşüyor ve siz orada gökyüzünden bambaşka tıpkısı kayran göremiyorsunuz… Aşağılık buraya geldiğinde kuş sesleri, su sesleri ve nebat çeşitliliği ortada insanı ferahlatan tıpkı vadi.”

“YILLIK NAMINA, BU HALİYLE ZİYARETÇİ SAYISI 20 BİNİ BULUYOR”

Şehremaneti adına Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması amacıyla çabalama sarfiyat ettiklerini bildiren Koçak, alelhusus 1994’li yıllardan itibaren kanyonun tanıtımı amacıyla başlattıkları çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi. “Şu an yıllık adına, bu haliyle ziyaretçi sayısı 20 bini buluyor, yaz döneminde” diyen Eli Açık, kanyon girişinde elan önce şehremaneti yoluyla yaptırılan tesislerin bulunduğunu söyledi. Verimli, yeni projeyle kanyonun içine gidiş parkurları, tutum terasları, yurt yerleri, istirahat yerleri, nehir üzerine ahşap köprüler yapmayı planladıklarını anlattı. Bonkör, “Trekking hem kaya tırmanışı açısından hem işte rafting de yapılabilecek yerleri var buranın. Daha ilk bununla ilişik çalışmalar yapılmıştı. Tığ, bu konuda kaya tırmanışı yapanları, trekkingciler buraya davet ediyoruz. Alelhusus Ankara’dan gruplar gelip burayı konuşma ediyorlar, günce yürüyüşlerini yapıp dönüyorlar” diye niteleyerek konuştu.

TARİHİ KALINTILAR BULUNUYOR

Kanyon içerisinde Eti dönemine ilgilendiren kalıntıların dahi kayran aldığı bilgisini paylaşan Ahmet Semih, “Özellikle bu kale, Hititler vaktiyle, henüz bilahare Helenistik dönemde hamiş bir kermen. Nevşehir’de kayran altı şehirleri, ara sıra yerlerde kaleler, burada ise surlar yapılarak kale oluşturulmuş. Burasından başka da girişi yoktur. Bu methal ağız ağıza kapalıydı, hemen akarsu geçebilecek şekilde tıpkısı yerdi amma henüz sonradan natür tahribatı dolayısıyla yıkılmış durumda” dedi.

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Yozgat Valisi Vazıh Çelik üstelik kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarla ilişkin beceri heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Ilbay Çelik, “Bölgede elan geçmiş alpinizm, paraşüt, trekking, tabiat yürüyüşü kabilinden etkinlikler yapılmış. Onların de görüşleri alınarak neler yapılabilir noktasında çalışmalar yapıldı, peşi sıra üstelik proje hazırlandı. Gittim gezdim, çokça güzelce ayrımsız saha. Yapılacak çalışmalar saf güzelliğine, dokusuna kötülük vermeyecek” diyerek konuştu.

Share: