Hafi cennet Kazankaya Kanyonu mevki turizmine kazandırılıyor

Saklı cennet Kazankaya Kanyonu talih turizmine kazandırılıyor

YOZGAT Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp Çorum’un İncesu köyüne kadar bitmeme fail 12 kilometrelik Kazankaya kanyonu üzere yankı turizm projesi hazırlandı. Proje doğrultusunda kanyonun tarihi ve saf güzellikleri bozulmadan korunması amacıyla emek başlatılacak.

Değme sene binlerce kişinin görüşme ettiği coğrafi ve saf güzellikleriyle ilgi çeken saklı cennet namına adlandırılan Aydıncık ilçesinde saha alan Kazankaya kanyonunda yapılacak çalışmalar sonrası bölge, talih turizmime kazandırılacak. Orman Umumi Müdürlüğünce eko-turizm projesine dahil edilen Kazankaya Kanyonunun mutluluk turizmine kazandırılması için Yozgat Valiliği, Aydıncık Belediyesi ve Orta Rum Kalkınma Ajansı çalışmalarını sürdürüyor. Mütenevvi nebat ve hayvan türlerine aile sahipliği işleyen Kazankaya Kanyonun tarihi ve natürel güzelliği bozulmadan, 12 kilometrelik alanda yürüyüş yolları, tırmanış parkurları, reviş tepesi, gözetleme kuleleri ve konaklama yerleri yapılacak. Saklı cennet yerine de aşina dar boğaz domestik ve yabancı turistlerin yol uğrağı noktası haline gelecek.

Kazankaya Kanyonunun turizme kazandırılması için ceht gider ettiklerini belirten Aydıncık Şehremini Ahmet Ahi, “Şuan birlikte Orman Umumi Müdürlüğümüz, valiliğimiz, belediyemiz, Azamet Kalkınma Ajansı, hususi idaresi ile kanyonun yolları yapılıyor. Burası 12 kilometrelik bir alan. Yozgat’a ilgili bölümde üslup yolları, gidiş parkurları, kayaç tırmanışı, erkete ve konaklama yerleri, tutum terasları, tırmanma parkurları yaparak çalışmalarımızın kanyonun sair ucu olan İncesu köyüne büyüklüğünde ulaşmasını istiyoruz. Bunun üzere çalışmalara bidayet verildi. Proje bitmiş onay bekliyor. Onaylandıktan sonradan çalışmalara başlanılacak. Tamam kurumlarla muadele yapmış durumdayız. Buranın doğallığını bozmadan doğasına ve yapısına uygun yerine yerler yapmayı planladık. Amacımız turizm payından Aydıncık ilçemizin ve Yozgat’ımızın birlikte behre almasını bulmak. Turizme kazandırıp hem daraç içi hem güçlükle dışından insanların buraya gelmesini icat etmek. Aydıncık Kazankaya Kanyonu gizli aynı behişt. İnsanın varlık bulduğu doğada gök, taş, kaya, ırmak ve bitkiler ile beraberce kalıyorsunuz. Hasis anlatılmaz yaşanır ayrımsız saha, gizli behişt diyoruz biz Kazankaya Kanyonuna.” dedi.

Share: