Anadan Doğma sem kaybı olan hasis kız sağlığına kavuşuyor

Çırılçıplak sem kaybı olan basit kız sağlığına kavuşuyor

Küçük Hatice Gaziantep’te yapılan us sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek

GAZİANTEP – Gaziantep’te tüvana ve iç kulak gelişmemesi zımnında doğuştan sema kaybı bulunan 6 yaşındaki Hatice Polat, Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde yapılan kanı sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek. Doç. Dr. Secaattin Gülşen, ameliyatın liyakatli geçtiğini ve hasis kızın bir kamer içerisinde duyabileceğini söyledi.

Gaziantep’te aktif ve gelişigüzel iki başlık gelişmemesi zımnında çırılçıplak sema kaybı olan 6 yaşındaki Hatice Çelik’a, Dr. Ersin Aslan Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Katma Binası’nda Doç. Dr. Secaattin Gülşen yoluyla Prof. Dr. Sebep Bayazıt eşliğinde hatır sapı koklear implant ameliyatı yapıldı. Türkiye’dahi nadir yerlerde yapılabilen it canlı ameliyatın kudretli geçtiğini belirten Doç. Dr. Secaattin Gülşen, sıradan Hatice’nin düşünce sapına yerleştirilen elektronik işitme protezinin benzeri kamer içerisinde etkin olmasıyla hayatında ilk defa duyabileceğini ve bu sayede de konuşabileceğini belirtti.

“Kızımın durumuna çokça üzülüyordum, çıktı hem duyabilecek hem birlikte konuşabilecek”

Yapılan ameliyatla kızının önceki duyabileceğini söyleyen ve ihtisas meşgul anlar yaşadığını rapor fail esas Meryem Polat, “Kızım anadan doğma duymuyor ve derdini bilcümle işaret diliyle anlatmaya çalışıyor. Kimi Zaman kendisini anlayamıyorduk ve hakeza olunca da kızım çokça ağlıyordu. Çok araştırmaların peşi sıra bu ameliyatı olmaya karar verdik. Doktorlar üstelik bu ameliyatın haddinden fazla bati bir ameliyat olduğunu söyledi. Kızımın ameliyatı çok iyi önceki. Doktorlar aynı ay içerisinde kızımın aut kulağına takılacak cihazla duyabileceğini söyledi. Şuan haddinden fazla mutluyum. Tıpkısı asıl yerine kızımın bu durumuna çokça üzülüyordum. İnşallah daha çok hem duyabilecek hem üstelik konuşabilecek. O günler geldiğinde mutluluktan ağlarım, kızım ne isterse onu yaparım” dedi.

“KBB alanındaki en doğacak ameliyatlardan birini yaptık”

Zorlu ameliyatla ilgili vukuf veren Doç. Dr. Secaattin Gülşen, “Bu faaliyetler kulak, büyüklenme, derbent alanındaki yer ileri, yer munsap ameliyatlardan bire bir tanesi. Karın sapı koklear implantasyonu dediğimiz aynı işler. On Paralık işitemeyen ve iç kulak yapıları tamamen gelişmeyen koklear implantsyonu benzer olmayan hastalarda direkt işitme protezini us sapındaki sema çekirdeğine rabıta ameliyatıdır. Bu ameliyat Türkiye’birlikte az merkezlerde uygulanabiliyor ve Gaziantep Dr. Ersin Arslan Yetişek ve Araştırma Hastanesi da bu merkezlerden bire bir tanesi. Ameliyat kısaca 4 saat sürdü. Çırılçıplak gelişigüzel iki çöz kulaklar yapıları gelişmeyen 6 yaşındaki Hatice kızımız işitemiyordu ve konuşamıyordu. Kızımızın sağlığına kavuşabilmesi üzere bu ameliyatı yaptık. Bu süreçte alet alımı için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği’nin destekleri oldu. Prof. Dr. Sebep Bayazıt hocamız İstanbul’dan gelerek ameliyata katıldı” şeklinde konuştu.

“Cerrahi Müdahale gayet kalburüstü geçti, kızımız benzeri ay bilahare duyabilecek”

Ameliyatın kalburüstü geçtiğini ve benzeri ay içerisinde alelade Hatice’nin duyabileceğini belirten Gülşen, “Faaliyetler gayet liyakatli geçti. Beyin sapına cihazı yerleştirdik. Operasyon takkadak üstelik ölçümlerimizi yaptık. Cihazın yerinde olduğunu doğrulayarak yanıtları birlikte aldık. Hastamızı serviste izlem ediyoruz, şuan değme sıkıntısı bulunmayan. Hasta şiddetli iyileşmesini tamamladıktan sonradan iki parçadan oluşan cihazın dış parçasını üstelik yerleştirerek işitmesini sağlayacağız. Çocuğumuzun işitmesi yaklaşık yerine bire bir kamer sonra dış zerre aktivasyonu yapıldığında başlayacak” diyerek konuştu.

Share: