Zelzele bölgelerinde yaşayanlara dirimsel ikaz: Radon gazı kansere amil oluyor

Sarsıntı bölgelerinde yaşayanlara dirimlik uyarma: Radon gazı kansere sebep oluyor

DÜZCE – Zelzele tahripkâr etkisinin birlikte düz yeryüzü hareketleri ile yeryüzüne sâdır radon gazı ile amansız hastalık dahi yapabiliyor. Özellikle sarsıntı bölgelerinde hasarlı evlerin zeminlerinde oluşan çatlaklardan ve makbul kuyu sularına özen çeken Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tasavvur Acat, uyarılarda bulundu.

Meydana mevrut depremlerin ardından toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne sâdır radon gazı benzeri zamanda kuyu sularında dahi pahal şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin ağırbaşlı olduğu bölgelerde elan çok görülüyor ve insan sağlığını yıldırma ediyor. Düzce Özel Çağsu Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Amaç Acat, Amerika’dahi yapılan çalışmalarda beniz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması zımnında kanser olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı ortada direkt tıpkısı ilişki bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmalarda beniz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi.

Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sıkça havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle depremlerin yaşandığı ve kayran altı sularının çetin olarak kullanıldığı şehirlerde aile ortamlarında radon gazının daha faziletli olduğunu biliyoruz. Özellikle bodrum ceberut olan evlerde hareket nedeni ile aralık oluşmuşsa bu evler sık sık havalandırılmalı. Düzce’da dallı güllü, bodrum katında kalan ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sık sık havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını bile referans ediyorum” diye konuştu.

Share: