Uzakdoğu’dan getirdiği zeka oyunlarını Türkiye’de satıyor

Uzakdoğu’dan getirdiği zeka oyunlarını Türkiye’de satıyor

Pazarlamadan emekli olan Fatih Gökgöz, Gaziantep’te açtığı dükkanında Uzakdoğu’dan getirdiği el emeği ahşap zeka oyunlarını satıyor

GAZİANTEP – Ayrıntılı yıllar pazarlamacılık eden Fatih Gökgöz, emekli olduğu 10 yıl geçmiş Türkiye’de kimsenin yapmadığı benzeri çığır arayışına girerek, Irak Doğu’da halk yapımı ahşap zeka oyunlarını Türkiye’ye getirerek satmaya karar verdi. Açtığı dükkan ile eskimemiş bire bir mesleği Türkiye’ye kazandıran Gökgöz, dünya genelinde ahşap zeka oyunlarını üreten ve satan sayısının bile iki elin parmaklarını geçmediğini tabir etti.

Gaziantep’te faal Fatih Gökgöz, ince yıllar çalıştığı pazarlama şirketinden 10 yıl geçmiş zor olurken, süreçte ise Türkiye’de kimsenin yapmadığı mesleklerin arayışına girdi. İnsanlara yardım da sağlayacak aynı meslek amacıyla arayışlarını sürdüren Fatih Gökgöz, yaptığı araştırmaların sonunda ise Türkiye’de yapılmayan bir tane mesleğinin el yapımı ahşap zeka oyunlarının satışı olduğunu belirledi. Mesleğin acun dahi eşsiz yapılan bire bir patika olduğunu belirleyen Gökgöz, 10 yıl geçmiş hoppadak Tayland, Hindistan ve Endonezya’bile ilkel yöntemlerle, el emeğiyle üretilen ahşap oyunlarını getirerek Gaziantep’te bire bir dükkan açtı. Ahşap zeka oyunlarını Türkiye’de ilk olan dükkanında satmaya başlayan Gökgöz, sattığı ahşap oyunlarla insanların göz açılarına, çocukların zeka gelişimlerine katkıda bulunuyor.

Üreten ve satanların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor

Gökgöz, dünya genelinde ahali emeği ahşap üretenlerin ve satanların Taylan’üstelik iki kişinin, Endonezya’üstelik 4 kişinin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti ve İngiltere’de 1’er kişinin bulunduğu belirterek, Türkiye’de ise on paralık bir meslektaşının bulunmadığını rapor etti. 10 yıldır dükkanında ahşap zeka oyunlarını satan Gökgöz, “Etraflı süre özlük kendime Türkiye’de yapılmayan, kimsenin yapmadığı ve insanlara faydası olacak tıpkı gelişim düşünüyordum. Irak Doğu’dahi ahşap zeka oyunları adında ülkemizde sıfır tıpkı hisse senedi olduğunu gördüm. Bire Bir şekilde Uzak Doğu’ya gittim ve şu anda de oradan ülkemize bunu ithal eden Türkiye’deki tek firmayım. Benden bilahare bu işi Irak Doğu’nun haricinde dünyada özne Prag ve Londra’birlikte 2 yaşama var. Fakat onlar plastik ve metalden yapılma zeka oyunlarının birlikte satışını gerçekleştiriyorlar. Bense vakit kaybetmeden ağaçtan yapılmış olan zeka oyunlarının satışını gerçekleştiriyorum” dedi.

“Bu oyunların bir nice faydası var”

Ahşap zeka oyunlarının çocuklarda zeka gelişimi, mukayese yeteneği kabil birçok faydasının olduğunu belirten Gökgöz, antrparantez ara sıra doktorların ahşap zeka oyunlarını Alzheimer hastalarına de önerdiğini belirtti. Gökgöz, “Bu işin adı kül yerine ahşap zeka oyunları namına geçiyor. Bu oyunlar insanlara üç buutlu göz, mesele nakız, sabır, şekilleri fark edip mukayese, karşılaştırma yeteneği kazandırıyor. Oyunları oynayan çocuklar, ayrıntıyı görmeyi öğreniyor ve oldukça ayrıntıları daha süssüz aynı şekilde fark edebiliyor. Antrparantez bu oyunu oynayan füru, ekol hayatlarında elan kudretli oluyor ve imtihanlarda elan kalburüstü bire bir sonuç elde edebiliyor. Ayrıca ara sıra doktorlar Alzheimer hastalarına kıytırık adına nitelendirdiğimiz ahşap zeka oyunlarını öneriyorlar” dedi.

“Gelişigüzel biri sunma nadir ağaçlardan üretiliyor”

Üretimlik ve teknolojik atölyelerde üretilen zeka oyunlarının dahi bulunduğunu tamlayan Gökgöz, kendisinin sattığı umum emeğiyle üretilen ve ahşaptan yapılması dolayısıyla aynı çokça yönden henüz kızıl olduğunu üstelik kaydetti. Pandemi sürecinde para alımında zorlanmasına rağmen bu işi isteyerek yaptığını dahi anlatan Gökgöz, “Oyunların hepsi tendürüst kızların barbar ekipmanlarıyla, el emeğiyle üretiliyor. Onun için bu oyunlara ulaşılması çokça print oluyor. Söz Gelişi aynı havale verdiğinizde o siparişinizin hazırlanması 1 yıl sürüyor. Hazırlandıktan bilahare gidip, alıp getiriyorsunuz. Elan bilahare bu oyunların hepsinin âdem sağlığına zararlı olmadığını, çocuklara zararlı olmadığına dayalı Türkiye’deki laboratuvarlarda ifade alıyorsunuz. Bilcümle oyunlarımızın Türkiye’deki laboratuvarlardan alınmış raporları var. Buradaki oyunlarda mergup ağaçların temas biri dünyanın sunu kıymetli ağaçlarından üretiliyor. Söz Gelişi tik ağacından, Hint gül ağacından üretilen ahşap zeka oyunları var. Tik ağacı dünyada suya dayanıklı sunu mebzul ağaçlardan birisidir. Tıpkısı zamanda tik ağacından üretilen ahşap zeka oyununu oynadığınızda, zahir ayakla toprağa basmış üzere üzerinizdeki olumsuz enerjiyi yere vermiş oluyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

Gökgöz, Gazianteplilerin yanında Türkiye’nin ve dünyanın değişik şehirlerinde güçlü zeka oyunlarına meraklı insanların dükkanı bulduğunu belirterek, genişlik bağan ahşap zeka oyunlarının fiyatlarının ise 150 TL’den başladığını kaydetti.

Share: