“Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere bakarak 2 tekmil henüz sık görülüyor”

Mevsimsel kalp genişlik bozukluklarının arz kesif karşılaşılan çeşidinin ‘şita depresyonu’ olduğunu belirten Ruh Bilimci Ayça Cenk, “Şita depresyonu seçme yaştan bireyde görülmekle birlikte geçmiş şikayetin ortaya balkon yaşı taze erişkin yaşlardır. Kış depresyonu dahi ayrıksı bunluk biçimleri gibi kadınlarda, erkeklere nazaran 2 kat henüz kesif görülmektedir. Antrparantez bipolar sekte kadar bazı psikolojik rahatsızlıkları kıpırdak bireylerin boğunç şikayeti,mevsimsel kendisine haddinden fazla çok değişebildiği amacıyla şita depresyonu güç ihtimalleri bile elan yüksektir” dedi.

Çekinmezlik Çayyolu Cerrahi Tababet Merkezi Ruhsal Bölümü’nden Ehlihibre Ruhiyatçı Hilal Çarpışma, şita depresyonu belirtilerinin güz ve şita aylarında ortaya çıkıp, baharat ve yaz aylarında ise bulunmayan olduğunu söyledi.

Kış depresyonu tüvana bireylerde erke kaybı ve pahal teessür kabil karakteristik belirtiler görüldüğünü tabir eden Çarpışma, “Kış depresyonu rastgele yaştan bireyde görülmekle gelişigüzel önce şikayetin ortaya ayazlık yaşı gailesiz erişkin yaşlardır. Kış depresyonu da sair ruhsal çöküntü biçimleri kabilinden kadınlarda, erkeklere nazaran 2 kat elan yoğun görülmektedir. Antrparantez bipolar fesat üzere ara sıra ruhsal rahatsızlıkları dinç bireylerin bunalım şikayeti, mevsimsel namına çok fazla değişebildiği için şita depresyonu sevimli ihtimalleri üstelik henüz yüksektir. Kış depresyonu dallı güllü bireylerde iştah kaybı veya artışı, uykuda tenakus yahut artış, gönülsüzlük, fütur, bezginlik, asabiyet, ölüm ve intihar üzerine yoğunlaşan düşünceler kabilinden çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir” diye niteleyerek konuştu.

‘D VİTAMİNİ KIŞ DEPRESYONU SEMPTOMLARINA KARŞI YARDIMCI BİR FAKTÖR’

Kış depresyonunun kaynağında karı geçmişinin ve yabanlık özelliklerinin yanı sıra çevrim ışığının eş biyolojisine etkisinin vurgulandığını kaydeden Cenk, şunları söyledi:

“Sonbahar ve şita aylarında gündüzlerin kısalması, çağ ışığındaki azalmalar ve mufassal dalavereli saatler bireylerin salgıladığı melatonin hormonunun artışına ve serotonin hormonunun azalmasına sebep olabilmektedir. Bu hormonlardaki artış ve azalmalar depresyonun oluşması için muktezi biyolojik etkileri ortaya koyabilir çünkü serotonin ve melatonin bireylerde aymazlık ve kiyaset döngüsünün, enerjinin ve can kuşu halinin düzenlenmesinde apotr benzeri şan oynamaktadır. Bu kapsamda yapılan ilmî araştırmalar dönme ışığı sayesinde vücutta depolanan D vitamininin kış depresyonu semptomları için apotr bir amil olabileceğini göstermiştir.”

TEMIZ IŞIK TEDAVİSİ

Ruh Bilimci Cidal, sabah erken saatlerde geçerli temiz ışık tedavisinin şita depresyonunun üstesinden gelmede etkin olabileceğini söyleyerek, tedavide iyileştiren tedavi ile birlikteilerleyen psikoterapinin de koskocaman olduğunu belirtti. Cenk,”Kış depresyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız egzersiz, spor ve mümasil çevreniz ile ahbaplık etmek gibi açıkça düz aktivitelerini artırabilirsiniz. Bunların haricinde şita mevsimi kullanılmamış tıpkısı uğraşı iktisap etmek için sunu akla yatkın ahit gibi. İşten gelip çokça sevdiğiniz aynı şeyi yapmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha gür hissederek, bu dönemi daha erinçli geçirebilirsiniz” dedi.

– Ankara

Share: