Ardahan Sili Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı Evliyaoğlu: “Ardahan’da Gizlice Balın Önüne Koymak İçin Valiliğe Dilekçe Verdik”

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü ekipleri, geçen hafta aynı araçta, üstünde “kestane” ve “çiçek” ibareleri kâin tenekelerde 2 bin 800 kilogram sahte bal ele geçirdi. Ardahan İli Salt Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı İlhan Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal de satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liralık alıp ‘Ardahan balı’ diyerek 200 liraya sattıkları üzere tığ üzülüyoruz. Biz birlikte Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları üzere, geriden geriye balın önüne salmak üzere Valiliği’mize istida verdik. Bu tür denetlemelerin daha gümüşgöz yapılması üzere kurumlara istekte bulunduk” dedi.

Ardahan İli Öz Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Evliyaoğlu, SIMURG Bilim Ajansı’na yaptığı açıklamada, bal tüketicilerini uyardı. Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal bile satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. Bu balı sakim fiyatlarla para ediyorlar. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liraya alıp ‘Ardahan balı’ diyerek 200 liraya sattıkları için tığ üzülüyoruz. Tığ bile Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları üzere, geriden geriye balın önüne bırakmak için Ardahan Valiliği’ne istida verdik” diye konuştu.

“SATTIKLARI BAL ARDAHAN BALI DEĞİL”

Bu yıl bal hasadının çokça ongun geçtiğini açıklanan Evliyaoğlu, şunları söyledi:

“2022 yılı hasat dönemi 25 Haziran’üstelik başladı. Hasat dönemi, bu hafta sonu ödemek üzeredir. 2021 yılında iklim şartları zımnında haddinden fazla bağan verimler aldık. Yüzde 90’lara varan benzeri düşüş görüldü o dönemlerde. Çokça şükür 2022 yılında üreticilerimizin yüzleri güldü. Kapçık başına kısaca olarak 20-25 kilo bal alabildik. Aldığımız bal, çokça ayrımlı özelliklere eş, Ardahan coğrafi işaretli baldır. Ardahan’de üç sunum etikete sahibiz. Yükselti yüksekliği ve tarımsal ilaçların vurulmayışıyla Ardahan’ımızın bu özelliklere erbap olan tıpkısı katışıksız ırkıyla balı çok güzeldir. Bal hasat dönemimiz; kestirmece yerine 40-45 bin kovandan 8 tona mümasil bal elde ettik. Üreticilerimiz ballarını zat imkanlarıyla tüketmektedirler. İl dışında mevcut Ardahanlılar, İzmir, Ankara ve İstanbul kabil balaban illerimizde ikamet eden vatandaşlarımız buradaki ballara alışkan oldukları üzere bal elimizde 11 aya büyüklüğünde kalmıyor. Ballar bu şekilde tüketilmektedir. Fakat biraz önce bile bahsettiğim gibi, Ardahan farklı özelliklere ehil olduğu amacıyla, balı de çokça dolgunca benzeri bal olduğu için tüketicilerin tek biperva üreticilerden rekiz balı almalarını referans ediyorum. İlimizde peynirciler bal üstelik satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir.

“DİLEKÇE VERDİK”

Sayın tüketiciler, Ardahan balı değil. Bu balı çakaralmaz fiyatlarla mülk ediyorlar, diyar dışından aldıkları balları, 25-30 teklik alıp ‘Ardahan balı’ diye 200 liraya sattıkları amacıyla biz üzülüyoruz. Cemaziyelevvel ilimizde, Ardahan girişinde Birleştirme Bölüm Müdürlüğü marifetiyle yapılan ayrımsız aramada, benzeri araçta 2 bin 800 kiloya mümasil benzeri bal yakalandı. Bu balın cali olduğu biliniyor amma şu anda bal emniyet müdürlüğünde. Tarım İl Müdürlüğü vasıtasıyla numuneler alınıp analize gönderildi, çözümleme sonuçları ateş çıkarsa balın imha edileceği söylentileri vardır. Biz dahi Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları amacıyla, gizliden gizliye balın önüne salmak üzere Valiliği’mize zaman istida verdik. Bu soy denetlemelerin daha ekti yapılması amacıyla kurumlara istekte bulunduk.

“ETİKLETLERE DİKKAT EDİLMELİ”

Azık Taharri Idarehane Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü’ne sınırlı, gine il Itimat Müdürlüğü’müze mecbur Tevhit Kaçakçılık Idarehane Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan denetlemelerin gine yapılması Vilayet marifetiyle bu müdürlüklere istekte bulunduk. Ayda tıpkı posta bal satıcılarından alınacak olan numunelerin kontroller yapılarak akıllıcasına bal olup olmadıklarını anlayabilmemiz üzere ve vatandaşın öz parasıyla zehirlememesi üzere bu tür kurumların bize havari olmalarını talepte bulunuyorum. Ardahan ilimiz iki devam markaya sahiptir, ‘Ardahan Bağlantı Bal’ adı altında satılan benzeri temas etiketimiz var. ‘Ardahan Bağlanak Bal’ etiketi, bire bir de coğrafi işareti amblemimiz var. Bu etiketler olduğu zaman banko tek vebal yoktur. Bunlar analizlerden geçirilmiştir ve bu balların elde edilmesi amacıyla alt kurul oluşturulmuş, komisyonlar işletmeleri denetliyor, denetlenen işletmelerin balları Geniş Merkezi Müdürlüğü’müze geliyor. Gen Merkezi Müdürlüğü’ndeki balların hepsinden ayrı ayrı numuneler alınıp ululuk laboratuvarlarına gönderiliyor. Ardahan balının özelliklerini haiz bal ise paketleniyor, değil ise üreticilerimize esasen ansız iadeli ediliyor. Bu coğrafi işaretli amblemi gördüğünüz devir haddinden fazla ferah ferah tüketebilirsiniz.”Share: