“Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı

Batman Üniversitesince, düzenlenen “Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı.

Merkez kampüs konferans salonunda düzenlenen sempozyumun açılışında, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin seslendirdiği Türki ve Kürtçe türküler ile bitmeme fail sempozyumda, Batman Üniversitesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vali Ekrem Canalp, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sempozyumun kentin ciddi planının hazırlanmasına dayanak noktası hazırladığını söyledi.

Batman’ın düzentileme hayatı ve kalkınma düzeyi açısından iller sıralamasında gerilerde olduğun tamlayan Canalp, şöyle konuştu:

“2015 yılında TÜİK Türkiye’bile ayrımsız indeks değerini açıkladı. Şehirlerin yetişmişlik ve kalkınmışlık düzeyini anlatan ve şehirde dinamik insanların da o şehirden sevinme düzeyini bile anlatan illerin yaşam endeksiydi. Bu endeksin genel sıralaması yapıldığı devir Batman 81 valilik içerisinde 77. sıradadır. Genişlik majör alanlardan biri olan mesai hayatı söz konusu olduğu ant Batman’ın sıralaması 81 vilayetin içerisinde 81’dir. Eğer yapmamız gereken keskin benzeri tayin varsa başlangıç noktasının birlikte muhakkak bu keder tespitlerden koparmak olduğuna içtenlikle inanıyorum.”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir bile sempozyumun amacının Batman’ın dününü, bugününün ve yarınının akademik adına ele alınması olduğunu kaydetti.

Bu sayede Batman’a ilişik esaslı tarihi, coğrafi, sanatsal, soylu erki, dini, sosyal, kültürel ve folklorik değerleri ortaya çıkarılacağını nâkil Çipo, sempozyum ile yapılan ilmî çalışmalar neticesinde kentin sorunlarına ve gelişimine ölçülü çözümler yollamak ve bu çalışmaları karar ita makamında olan yöneticilere örnek olmasını istediklerini anlattı.

3 gün sürecek sempozyumun açılışına, kamu hava ile sivil cemiyet bünye temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Share: