Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de farklı ayrımsız seyahat

Rum Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Şişman Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i, FPV dronla görüntüledi.

FPV dron ile çekilen görüntüler, 120 bin metrekaresi abide bloğundan oluşan 750 bin metrekarelik Anıtkabir alanını bilcümle detaylarıyla gözler önüne serdi.

Görüntüler, Atatürk’ün mozolesine çıkmadan geçmiş oran erkanı ve resmi müzakere heyetlerinin ilk durağı olan 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol’dan başlıyor.

Yolun, aralarında 5’er santim açıklık kâin simetrisiz taşlarla döşenmesinin amacının, ziyaretçilerin yere bakarak yürümesini ve bu şekilde Atatürk’ün mozolesine, başları önde eğimli, nazikâne çıkmalarını temin etmek namına belirtiliyor.

Yolun iki tarafına dikilen Virginia ardıçları ise şehrin görüntüsünü kapatıp gelenleri ziyarete hazırlıyor. Yoldaki 24 aslan, 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor. Türk tarihinde gücü simgeleyen aslanların oturur durumda betim edilmesi ise Türk milletinin barışa verdiği önemi gösteriyor.

Aslanlı Yol’un sonundaki 15 bin güç kapasiteli merasim meydanının zemininde ise 373 halı ve kilim örge süsü bulunuyor.

Anıtkabir’in Çankaya girişinde 1946’de ABD’üstelik hareketli Türk vatandaşı Nazmi Cemal yoluyla bergüzar edilen 33 metre 53 santim uzunluğundaki bayrak direği yer alıyor.

Atatürk’ün mozolesine 42 kademeli merdivenlerden çıkılarak ulaşılıyor. Merdivenlerin ortasında Hitabet Kürsüsü, mozolenin girişinde Şeref Holü düzlük alıyor. Holün zemini Adana ve Hatay’dan, duvarlar ise Afyonkarahisar ve Bilecik’ten getirilen mermerlerle kaplı.

27 kirişten oluşan tavanda ise halı ve kilim desenlerinden oluşan altın yaldızlı mozaik süsler dikkati çekiyor. Holün sonundaki Atatürk’ün simgesel lahdi, Osmaniye’den getirilen 40 titrem ağırlığında biricik parça mermerden oluşuyor.

Anıtkabir’üstelik, bakışımlı yerleştirilen İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Galibiyet Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Barış Kulesi, 23 April Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi ve Dulda-i Hukuk Kulesi saha alıyor.

Bu on kulede, ulus ve devletin var oluşunu belgeleyen cesim kavramlar, Atatürk’ün sözleri ile kabartmalar, yazılar ve kompozisyonlarla anlatılıyor.

Anıtkabir’e gelen çap başkanları ve resmi heyetlerin önsezi ve düşüncülerini yazdığı Anıtkabir ajanda defterinin bulunduğu Ahitname’ı Milli Kulesi’nin duvarındaki “Milli hudutlarımız dahilinde bağımsız milletvekili ve müstakil seyretmek istiyoruz.” sözü, Atatürk’ün bağımsızlığa verdiği önemin nişanesi kendisine yer alıyor.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Anıtkabir’bile Misak-ı Milli Kulesi’nden girilen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi birlikte düzlük alıyor.

Dört temel bölümden oluşan müzenin geçmiş bölümünde Atatürk’ün kullandığı ve yabancı izzet adamlarınca armağan edilen eşyalar, ikinci bölümünde Çanakkale, Sakarya muharebeleri ile Nazik Taarruz’un anlatıldığı panoramalar ve galeriler vadi alıyor. Müzenin sonuç bölümünde ise Atatürk’ün kitaplarından 3 bin 123’ü sergileniyor.

“25 numaralı proje”

Atatürk’ün 10 Teşrinisani 1938’de vefatının peşi sıra dönemin hükümetince benzeri anıt mezarın yapılması kararlaştırıldı. Bununla ilişkin sunu iri istifham işareti ise anıtın yeri oldu.

Anıt mezar üzere Başvekillik bünyesinde yer belirleme komisyonu kuruldu. Encümen, evcil ve ecnebi mimarlara Anıtkabir’in nerede yapılması gerektiğine yönelik sorular sordu, incelemelerde bulundu. Çalışmalar sırasında Anıtkabir amacıyla Ankara Kalesi, Toyluk Parkı, Çankaya, Gazi Orman Çiftliği’nin isimleri ön plana bundan sonra. Daha sonraları abide mezarın, aktüel adı Anıttepe olan, Rasattepe’ye yapılması fikri kabul edildi.

Yer tespitiyle ilişkin sorunun çözüme kavuşmasının peşi sıra, uygulanacak proje ile ilişik uluslararası yarış düzenlendi. İlk evvel yalnız yabancı mimarların katılması planlanan yarışma, tepkilerin arkası sıra yerel mimarlara da açıldı.

Serbest yarışmaya 49 proje sunuldu. Hükûmet, Müderris Emniyetli Rast ile Doçent Orhan Arda’nın 25 numaralı projesinin tadilattan geçirilerek uygulanmasına değişmeyen verdi. Hükümetin kararı, yayımlanan tebliğle açıklandı.

Düzenlemeler böylecene 9 Teşrinievvel 1944’teki törenle Türkiye’nin simge mekanlarından Anıtkabir’in temeli atıldı. Türlü nedenlerle uzayan yapım süreci ve projedeki değişikliklerin ardından 1 Eylül 1953’te Anıtkabir’in inşası tamamlandı.

Budun Betimi Müzesi’ndeki geçici kabir

Öte yandan 10 Teşrinisani 1938’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yuman Atatürk’ün naaşı, 16 Son Teşrin’da Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu.

Cenaze, 19 Teşrinisani günü balaban bire bir cıvıl cıvıl marifetiyle Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e, oradan birlikte benzeri günün akşamı mecmu mahdut gezilerinde kullandığı tren ile Ankara’ya uğurlandı.

20 Teşrinisani’birlikte Ankara’da devlet erkanı eliyle karşılanan cenaze, TBMM önünde katafalka konuldu. 21 Kasım 1938’bile iri aynı cenaze merasimi ile Ankara Etnografya Müzesi’ndeki arızi kabrine konulan Atatürk’ün naaşı, ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e taşındığı 10 Teşrinisani 1953 tarihine büyüklüğünde burada kaldı.

Share: