“Deprem Hatıra, Çök Fent Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’bile, Cesaret ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne vabeste öğrenci yurtlarında “Deprem Hatırat, Çök Olta Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü hareket birliğinde devlet genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen tatbikat kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının arkası sıra görevliler ve öğrenciler “çök, kol ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin peşi sıra yurtta küsurat öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, nizam ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonra yegâne aralık halinde yurttan çıkarak bahçedeki toplanma alanında tıpkısı araya geldi.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Mesnevi Kız Mektepli Yurdu’nda yapılan tatbikata, Vali Vahdettin Özkan, İl Emniyet Müdürü Engin Diri, Cahillik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Delimsirek, gâh STK’ların temsilcileri ile çalım müdürleri de katıldı.

Ilbay Özkan, tatbikatın ardından yurdun konferans salonunda yaptığı açıklamada, bu asıl organizasyonların dirim kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Afet planlarının riskleri azalttığını tabir fail Özkan, “Ayrımsız afetin olması halinde riskleri hafifletmek amacıyla öncelikle bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri lazım. Bu akşam ezanı bile bunu yürütme ettik. Ben kıyamet ve risklerden uzak benzeri ati dilek ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: