Konya ve çevre illerde “Sarsıntı Hatıra, Çök Konsept Tutun ve Boşaltma” tatbikatı yapıldı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’de, Emniyet ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne sınırlı mektepli yurtlarında “Hareket Ajanda, Çök Kol Tutun ve Boşaltma” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Cesaret ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü aksiyon birliğinde talih genelinde senkronik gerçekleştirilen manevra kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının ardından görevliler ve öğrenciler “çök, fırıldak ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin arkası sıra yurtta kalan öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, kapanca ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonradan yegâne geçenek halinde yurttan çıkarak bahçedeki kavuşum alanında bir araya geldi.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Mesnevi Kız Mektepli Yurdu’nda yapılan tatbikata, Ilbay Vahdettin Özkan, İl Güven Müdürü Açık Deniz Faal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, kâh STK’ların temsilcileri ile gurur müdürleri üstelik katıldı.

Vali Özkan, tatbikatın ardından yurdun konferans salonunda yaptığı açıklamada, bu garip organizasyonların dirim kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Kıran planlarının riskleri azalttığını anlatım fail Özkan, “Ayrımsız afetin olması halinde riskleri hafifletmek için öncelikle bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri muktezi. Bu akşam ezanı da bunu icra ettik. Ben facia ve risklerden uzak bire bir ati kâm ediyorum.” diye konuştu.

Karaman

Karaman KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen manevra öncesi Ilbay Tuncay Akkoyun, yurttaki ebru kursunu ziyaret etti.

İl Kıyamet ve Acil Durum Müdürü Şerife Han ise yer sarsıntısı simultane yapılması gerekenleri öğrencilere anlattı.

Ardından, manevra gereği Vali Akkoyun ve öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, yerleştirme ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonraları kontrollü biçimde binadan çıkıp kavuşum alanına geldi.

Vali Akkoyun, burada yaptığı konuşmada, 2022 yılının “Kıran Manevra Yılı” kendisine zar edildiğini, kentte 7 KYK yurdunda 8 bin öğrenciyle bu tatbikatı yaptıklarını belirtti.

Tatbikata, İl Güven Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, ofis müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’üstelik ise AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan ile Toyluk ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Tınaztepe Koca Öğrenci Yurdu’ndaki sarsıntı tatbikatını izleme etti.

Yurtta kalan öğrenciler, siren sesi esnasında, “çök, kapan ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonra yurttan boşaltma edildi.

Tatbikatın arkası sıra Buldan, AA muhabirine, kentteki 18 yurtta kalan 11 binin üstünde öğrencinin tatbikata katıldığını söyledi.

Share: