“Ayakkabı köftesi” coğrafi işaretle tescillendi

Tekirdağ’ın “Çerkezmüsellim ayakkabı köftesi” coğrafi işaretle tescillendi.

Yörenin meralarında yetişen aynı yaşını geçmemiş dananın boyun ve eğe etinden çekilen kıymayla yapılan köfteye sarımsak, bağırsak hasım, bahar, soğan karıştırılıyor. Yoğrulan köftelik kıyma, tıpkı süre dinlendirildikten bilahare ızgaraya konuluyor.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Hayrabolu Belediyesi, sabık sene köftenin tescillenmesi amacıyla Türk Nişancı ve Marka Kurumuna başvurdu. Başvuruyu inceleyen çekicilik, geçmiş “Çerkezmüsellim ayakkabı köftesi” üzere coğrafi meni belgesi verdi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Delicesine, AA muhabirine, Hayrabolu tatlısı, Karacakılavuz dimi dokuması, Malkara sakat kaşarı, Tekirdağ köftesi, Tekirdağ peynir helvası, Tekirdağ soğanı, Yapıncak asılı yaprağı, Velimeşe bozasından sonradan kentin coğrafi işaretli 9’uncu ürünü kendisine “Çerkezmüsellim pabuç köftesi”nin tescillendiğini söyledi.

Delimsirek, köftenin Hayrabolu ilçesinde 1970’li yıllarda yapılmaya başlandığını ve yiyenlerin lezzetini anlatmasıyla angın aynı lalüebkem haline geldiğini belirtti.

Hayrabolu Şehremini Osman İnan birlikte Türkiye’ye ilçelerinin adını “Çerkezmüsellim pabuç köftesi” ile duyuracaklarını dile getirdi.

Tekirdağ’bile köfte cesim tıpkı gastronomi unsuru

İl Hars ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Trakya’nın rastgele ilinde köftenin büyük benzeri gastronomi unsuru olduğunu ifade etti.

Tescilli Tekirdağ soğanının kendine özgü aromasının “Çerkezmüsellim ayakkabı köftesi”hangi ayrı ayrımsız lalüebkem verdiğini vurgulayan Hacıoğlu, “Bu köftenin ayrımsız özelliği yüzde 50’sinin enikonu etten, gabi artan yüzdelik 50’sinin kaburga ve dal bölgesindeki etlerden oluşması amma gerçekte bu köfteye en haddinden fazla çeşni veren tescilli Tekirdağ soğanıdır.” diye konuştu.

“Diğer köftelerin pabucu dama atılacak”

Hayrabolu ilçesinde 3 kuşaktır köftecilik özne Mahmut Yalçın de tescillenmesiyle artık duyulacak köftelerinin, diğerlerinin pabucunu dama atacağını söyledi.

Türkiye’nin “Çerkezmüsellim başmak köftesi”nin lezzetini tanıması için çalıştıklarını tamlayan Yalman, bunu başka köftelerden ayıran yeryüzü şişman özelliğinin eti ve baharatı olduğunu vurguladı.

Köfte, bala pabucuna benzediği amacıyla bu ismi almış

Köftenin yavru pabucuna benzetildiği için bu ismi aldığını anlatım fail Sarp, “Pabuç köfte ilk olarak kıyma makinesinden geçirilir, elan sonradan baharatla harmanlanıp tekrar kıyma makinesinden geçirilir. 50’şer gramlık büyüklükte elips şeklinde yapılır.” dedi.

Yalçın, köfteye ekledikleri baharatın sırrını koruduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Çerkezmüsellim pabuç köftesi, Tekirdağ’ın tescillenmiş ikinci köftesi kendisine geçiyor. Coğrafi belen tescili yapıldı. Bu lezzetin bilcümle Türkiye tarafından tanınması için elimizden geleni yapıyoruz. 1,5 yaşındaki benzen danası yerine anlatım ettiğimiz danalardan elde edilen etlerle yapılır. İçerisinde dal, dal ve bağır bölgesi dediğimiz yerler kullanılır. But eti banko kullanılmaz. İçerisindeki hususi baharatı özlük sırrımız olduğu üzere söyleyemiyoruz amma sunma balaban lezzeti verenlerden biri odur. Köftenin tadına bakanlar, bu büyüklüğünde içimli olabileceğini düşünmediklerini fakat köftemizi yedikten sonraları hayran kaldıklarını söyledi.”

Share: