RTEÜ’nün 9 değişik mandalina ürettiği bahçede hasat şenliği düzenlendi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) 9 farklı mandalina çeşidinin tescilinin alınması için kurulan bahçede hasat şenliği gerçekleştirildi.

Rize mandalinasının tescili için RTEÜ namına girişimlerde mevcut Ekincilik Fakültesi Bostan Bitkileri Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Keziban Muharrir, gazetecilere, “satsuma” olarak üstelik aşina Rize mandalinasının lüzum erken verimi gerekse çekirdeksizliği zımnında bağırsak ve dış pazarlarda aranılan ve haddinden fazla tutulan bire bir turunçgil olduğunu söyledi.

Ekincilik Fakültesi namına 2013-2017’dahi çalışma başlattıklarını tamlayan Kalem Erbabı, “Satsuma (Rize) Mandarininin Kopya Seleksiyonu ile Islahı Projesi” çalışması yürütüldüğünü, klonları arasından yüksek çeşni gösteren 53 değişik genotip belirlendiğini tabir etti.

Kalem, projenin ikinci aşamasında 3 sene boyunca ve değişik üreticilerin bahçesinde bulunan 53 berceste klondan aşı gözü alınarak fidan üretildiğini ve bu fidanların ÇAYKUR’dan arzu edilen araziye dikildiğini kaydederek, bahçede büyümeleri sağlanarak kâr vermeye başladıklarında aynı bahçede zat aralarında yarıştırıldığını, yüksek özellik gösteren 9 mandalina çeşidinin belirleme edildiğini anlattı.

Tohumluk Tescil ve Konfirmasyon Merkezi Müdürlüğüne başvurularak tescil süresinin başlatıldığını nâkil Yazar, “Tescilimizin akıbet yılı. İnşallah 2023 yılı Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize hesabına 9 soy mandalinamız ürün tuhaf listemize kaydedilmiş olacak.” dedi.

Yazıcı, tescil projesinin Türkiye üzere makro olduğunu vurgulayarak, ihracat açısından satsuma mandalinasının bir numara sırada geldiğini ifade etti.

Eskimemiş çalışmaların mandalinanın verimi ve süresini uzatacağının altını çizen Müellif, şunları kaydetti:

“Türkiye’birlikte mandalina sezonu bodur. Sezonu uzatmaya çalışıyoruz. Kullanılmamış çeşitlerle mandalina sezonu 3-4 kamer henüz uzayacak. Bu çeşitlere Iye ve Akdeniz bölgesinden istek var. Çeşitlerimizi o bölgelere götürüp denemeler yapacağız. Kullanılmamış çeşitlerle sadece Rize için değil, Türkiye için bile mandalina sezonunu 3-4 kamer uzatmış olacağız.”

ÇAYKUR Atatürk Öz ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bahçede düzenlenen hasat şenliğine, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, rektör yardımcıları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Share: