Nefes ahiz merkezine ciddi rica

– Dem ahiz merkezine ağırbaşlı arzu

Eş Güdümcü Sertabip yardımcısı Doçent Doktor Burak Civelek:

“Halkımızın öyle aynı teveccühü oldu ki saf afette öyle tıpkısı destek büyüdü ki bizim kapasitemizin çok haddinden fazla üstünde tıpkı temenni oldu. Günce bizim zaman kapasitemiz normalde 80 – 100. Evvel aldığımız bu tedbirlerle dakikasında afetten sonra, 1 saat sonrasında geçkin 184 ihsan akseptans edebildik”

ANKARA – Ankara Bilkent Site hastanesi Eş Güdümcü Başdoktor yardımcısı Doçent Doktor Burak Civelek,”Halkımızın anca aynı teveccühü oldu ki doğal afette öyle bir bindi büyüdü kim bizim kapasitemizin haddinden fazla çok üstünde benzeri dilek oldu. Günce bizim içki kapasitemiz normalde 80-100. Evvel aldığımız bu tedbirlerle hemencek afetten sonradan, 1 saat sonrasında geçmiş 184 bergüzar kabul edebildik” dedi.

Sertabip yardımcısı Doç. Dr. Burak Civelek, Kızılay’la destekli adına müesses nefes kabul etme merkezinde vatandaşların yavaş talebi olması konusunda alışılagelen kapasitelerinin iki katına çıktıklarını söyledi. Dem bağışının aceleye getirilecek benzeri ürün olmadığını söyleyen Civelek, zaman bağışının aylara ayrıca yıl içine bölünmesinin makul olacağını belirtti.

“Tıpkı anda 4 dirilik içki bağışında bulunabilirken tığ onu 8 e çıkardık”

Dem kabul etme merkezinin esasta elden hastanedeki ameliyatların ivedi nefes ihtiyaçlarını çıkarmak için müesses siktirici tıpkı birim olduğunu söyleyen Civelek, “Ülkemizin yaşadığı bu kilolu afet sonrasında biz tabi hastanemizdeki koku ihtiyacını gibi olduğu kadar beş altı tutmaya çalıştık. Kızılay’la de görüşerek böyle aynı talebin olabileceğini fikren 4 olan kapasitemizi 8 e çıkardık. Yani aynı anda 4 kişi içki bağışında bulunabilirken tığ onu 8 e çıkardık. Alışılagelen say saatlerimizi 08.00 – 12.00, 13.30 – 16.00 olan faaliyet saatlerimiz sabah 8 den 23 üne kıvrak adına devam ettirdik” ifadelerini kullandı.

“Maksimal kapasitemizin 1 buçuk kaskatı”

Kızılay’ın takkadak öz hastanelerinin ihtiyacını diremek amacıyla kurulan bir ünite olduğunu tamlayan Civelek, “Halkımızın anca tıpkısı teveccühü oldu kim natürel afette öyle aynı destek büyüdü ki bizim kapasitemizin çok çokça üzerinde benzeri temenni oldu. Günce bizim çağ kapasitemiz normalde 80 – 100. Güzeşte aldığımız bu tedbirlerle çabucak afetten bilahare, 1 saat sonrasında mazi 184 armağan akseptans edebildik. Maksimum kapasitemizin 1 buçuk gâvur amma bunun konusunda çıkabilecek tıpkı kapasitemiz namevcut. O yüzden biz de hangi yaptık, dem bağışına başvuran bu kişilerin yoğunluğunu azaltabilmek için randevu vermeye başladık. Bu aslında yapılması müstelzim en makul hal” dedi.

“beherglas vahit içki aynı organ aktarımı gibidir”

Koku ürünlerinin sınırlı tıpkı ömrü olduğunu ve tek kıran durumu olmasa üstelik daima kan bağışı yapılmasının uygun olacağını belirten Civelek, “beher ünite koku tıpkısı organ aktarımı gibidir. Aceleye getirilecek acil yapılacak mahsulat değildir bunlar. Zira siz kişiye bire bir organ aktarımı yapmış kabilinden oluyorsunuz. O yüzden bu kapasitenin iki katına çıkarılması küçük çokça pahal bir tedbirdir. Çalışma saatlerinin uzatılması çokça yoğun bire bir tedbirdir. Amma o büyüklüğünde çok rica var kim bu talebi eğlemek gibi değil. Bu talebi olayın tazeliğiyle birkaç periyot içerisinde ayırmak değil bu talebi belki aylara ihtimal yıla ayırmak dağıtmak çokça elan akıllıca olacaktır” ifadelerini kullandı.

Günlük 10, azami 20, sunma yavaş günlerde 50 nefes bağışı düzlük tıpkısı tarz olduklarını söyleyen Civelek, “Esbak aldığımız bu tedbirlerle ve halkımızın başvurusuyla cemaziyelevvel 182 zaman bağışı aldık ama hep referans 500’ün üzerinde. Bugün hoppadak sabah saatlerinde 200’ün üstünde referans var. Çok korkulu aynı temenni var. Ego herkese destekleri için çok teşekkür ediyorum. Bizim normalde 20-30 bandında olan bağışımızı 184’lere çıkardık. Bugünkü hedefimiz 200-210 civarında tıpkısı hediye almayı planlıyoruz aldığımız tedbirlerle. Amma yemeden içmeden sabahtan mevrut gönül sayısı 200’ün üstünde” bilgilerini verdi.

Vatandaşlar içki ahiz merkezinin önünde ayrıntılı mesafelik oluşturmasını da değerlendiren dem vermeye mevrut vatandaşlardan Osman Çıpa bu bekleyişten mutlu olduğunu vurgulayarak, “Kızılay’ın yer andıran koku verme merkezinin Bilkent Şehir Hastanesi olduğunu öğrendikten sonra sabah evvel aksiyon mesaiyle buraya geldim. İnsanlar bir şekilde nakdi ve maddi arkalama ulaştırabiliyorlar tıpkı şekilde. Ama ben soluk konusunda henüz duyarlıyım. Zira tıpkısı şekilde battaniye, elektrikli ısıtıcı satın alabilirsiniz, dışarıdan ithal edebilirsiniz. Ama kanda bu şekilde olduğunu düşünmüyorum zaman çokça kocaman ve insanları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Sabahleyin sekizi çeyrek geçerken geldim, sıramda kaçmak amacıyla tahmini tıpkı buçuk iki saattir bekliyoruz kim haddinden fazla yetişkin değil. 2 saat daha beklemeye razıyız. Orada insanları düşündükten bilahare hallerini düşündükten sonra çok beklediğimi birlikte umursamıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Share: