Yardıma kadın hastaları evlerinden alıp hastaneye bırakıyorlar

Yardıma eksikli hastaları evlerinden alıp hastaneye bırakıyorlar

Şemsi Karatepe:

“6 aydır rüfeka beni hastaneye götürüp getiriyorlar”

İbrahim Karatepe

“Apotr olmasalar zahir gidip nasıl geleceğiz?”

Talih Korkmaz:

“Çok fena hâlde tepkilerle karşılaşıyoruz, bizi evlerinde izaz etmek bile istiyorlar”

İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Misyon Hakim:

“2 almanak müddet içerisinde 2 bin 500 vatandaşımıza bakım verdik”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’da muteber ve Türkiye’ye denk olan ‘Engelleri kaldırıyoruz’ projesi ile 2 sene zarfında 2 bin 500 yardıma kadın hasta keyif personelleri tarafından evinden alınarak hastaneye götürüldü.

Eskişehir Keyif Müdürlüğü’nün Türkiye’bile benzer dokuma fail ‘Engelleri kaldırıyoruz’ projesi, yardıma ihtiyacı olan rahatsız bireylerin elinden tutmaya devam ediyor. Proje çerçevesinde kurulan davet merkezine mevrut talepler doğrultusunda evinden keyif ekipleri vasıtasıyla alınan züğürt vatandaşlar, ambulans ile gideceği hastaneye götürülüyor. Tedavisinin ardından ise afiyet personelleri eşliğinde gene evine götürülüyor. Türkiye’üstelik yemeden içmeden Eskişehir’birlikte uygulanan dizge ile şehir merkezinde 2 yılda toplanmış 2 bin 500 yardıma eksikli tutkun, muhtelif hastanelere atıf edildi.

“6 aydır arkadaşlar beni hastaneye götürüp getiriyorlar”

Hastalığından ekolojik ortam yürüyemeyen ve tahminî 6 aydır afiyet personellerinin desteği ile hastaneye gidip gelen Şemsi Karatepe, “Ben 1 yıldır hastayım, belimde kanserli nahiye varmış. Etibba yürüyemezsin dediler. 6 aydır arkadaşlar beni hastaneye götürüp getiriyorlar. Ben yukarıya çıkamıyorum, işyar rüfeka beni yukarı çıkarıyorlar, evden alıyorlar sıhhatli olsunlar işimi kolaylaştırıyorlar. Haddinden Fazla iyiler Tanrı razı olsun haddinden fazla yardımcı oluyorlar” dedi.

“Apotr olmasalar kuşkusuz gidip bittabi geleceğiz?”

Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla yaşadıkları problemleri ‘Engelleri kaldırıyoruz’ projesi ile aştıklarını tamlayan İbrahim Karatepe ise, “Çokça teşekkür ederim bu aplikasyon basit çokça dolgunca. Havari olmasalar şüphesiz gidip elbet geleceğiz? Yengeni görüyorsun yatıyor, sabah akşam yatıyor. Merdivenlerden çıkmamız inmemiz niteliksiz değil amma Cenabıhak razı olsun devletimizden, görevli arkadaşlardan. Bizi götürüp getiriyorlar, indirip çıkarıyorlar, yardımcı oluyorlar. Çok teşekkür ederim kendilerine, isterim kim bu uygulama tamlık şehirlerde olsun, bizim kabil pres durumda olanlar birlikte faydalansın” ifadelerini kullandı.

“Çok domuzuna tepkilerle karşılaşıyoruz, bizi evlerinde ikram etmek dahi istiyorlar”

Hastaların evlerine gidip geldiklerinde çokça evire çevire tepkiler aldıklarını, üste bazı zamanlarda ikramlarla karşılandıklarını belirten sağlık personeli Felek Korkmaz, “Teyzemiz onkoloji hastası. Araçları olduğu halde hastaneye gidemiyorlar ve bizim hizmetimizden yararlanıyorlar. Bu aplikasyon bambaşka ilçelerde ve şehirlerde dahi olsun, yaygınlaşsın isterim. Çokça güzelce tepkilerle karşılaşıyoruz, bizi evlerinde ululamak de istiyorlar. Öz, kahve kadar ikramlarda bulunuyorlar ama hastalara bitmek için genellikle kalamıyoruz tabi, onlar da bizi doğru görüyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“2 almanak müddet içerisinde 2 bin 500 vatandaşımıza bakım verdik”

Proje çerçevesinde 2 yıl kabil tıpkı sürede 2 bin 500 vatandaşın hizmetten yararlandığını söyleyen İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Maksat Hakim, çokça fazla faydalı duası ve teşekkürname aldıklarını belirtirken şu ifadeler kullandı:

“Eskişehir muhtaçlara afiyet biriminde ‘Engelleri kaldırıyoruz’ adlı projemiz var. Tığ da bu proje çerçevesinde engeli olan, değişik zorlukları olan vatandaşlarımızı evlerinden alıyoruz, gerekirse onları evlerinde ziyaret ediyoruz. Henüz sonrasında hastaneye yatışlarına refakat ediyoruz veya o günkü poliklinik hizmetleri çerçevesinde hastalarımızın muktezi tetkiklerini yaptırıyoruz ve bu tetkiklerden sonradan onları evlerine bırakıyoruz. Bu projede amacımız ulaşılamayana aksetmek ve on paralık kimseyi geride tutmak. Kestirmece 2 yıllık süre içerisinde 2 bin 500 vatandaşımıza bu konuda bakım verdik. Amacımız bu hizmeti henüz da degaje arkaç ilam etmek, belki ilçelerimize dahi ölmek. Bu konuda vatandaşlarımızdan haddinden fazla sayıda teşekkür mailleri alıyoruz. Lazım mümasil icap kendileri yoluyla gerekse bize yolladıkları mektuplar marifetiyle oldukça hem buradan çok şişman tıpkı müfit duası alıyoruz hem de çokça çok teşekkür alıyoruz. İnşallah vatandaşlarımıza layık olmaya devam edeceğiz.

Share: