Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Aksoy: “Kemirgenlerden kaynaklanan hanta virüs dediğimiz hayatı yıldırma edebilecek enfeksiyonlarla yüz yüze kalabiliriz”

Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Aksoy: “Kemirgenlerden kaynaklanan hanta virüs dediğimiz hayatı gözdağı edebilecek enfeksiyonlarla karşı karşıya kalabiliriz”

– Hareket sonrası ortaya çıkacak emraz üzere uyardı

TRABZON Deprem sonrası enfeksiyon riskine alın uyarılarda mevcut Karadeniz Teknik Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Aksoy, bölgede kemirgenlerin sayısında çoğalma yaşanacağına ilgi çekerek “Kemirgenlerden kaynaklanan hanta virüs dediğimiz hayatı gözdağı edebilecek enfeksiyonlarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Genişlik yüce problem hijyenin bozulduğu sularla bulaşan hastalıklar

Bildirme cesim sorun hijyenin bozulduğu sularla bulaşan emraz olduğunu kaydeden Aksoy, “Hareket ve doğal afetler sonrasında hele suya erişimin olmaması abdesthane gibi sağlıklı ortamların bozulması, suların kanalizasyona karışması gibi durumlardan kontekst hele suyla ve iri abdestle geçici hastalıkları çok henüz fazla görüyoruz. Özellikle depresyon altından çıkartılanlarda ten enfeksiyonlarıyla karşılaşabiliriz. Esasen bu hastalar yaralanmaya merbut yerine tetanoz riskiyle karşı karşıyalar, dolayısıyla aceleci aynı şekilde tetanoz aşısıyla aşılanmaları gerekiyor. Çünkü; tetanoz öldürücü bire bir hastalıktır. Hele depremzedelerin karşılaşabileceği hastalıklardan aynı tanesi bile, şu an kış olduğu üzere sivrisinek, sakırga kadar vektörleri çokça aşkın görmüyoruz ihtimal ama; yaz aylarında olsaydı vektörlerle bulaşan hastalıkları bile görecektik. Hem yenilgi gıdalar hem kanalizasyonlarıın ast yapıların bozulmasından âlem kemirgenlerin sayısında bir artım olacak kemirgenlerden kaynaklanan Hanta virüs dediğimiz hayatı gözdağı edebilecek enfeksiyonlarla yüz yüze kalabiliriz. Bildirme mefret problem hijyenin bozulduğu sularla bulaşıcı hastalıklar. Şişko yaşamalar görülmeye başlanacak artık zira çadırlarda kalabalık ortamlarda kalabalıkla münasebetli mail temasla ilişkili hastalıkların birlikte artışını bekliyoruz tedbir alınmadığı sürece” dedi.

“Pandemi halen devam ediyor Covid de artım cins”

Pandeminin halen bitmeme ettiğini ve Covid de da çoğalma olabileceğine ilgi çekici Aksoy, “Şu anda şita mevsiminde olduğumuz üzere influenza grip kadar keza pandemi halen bitmeme ediyor Covid bile artım cins. Esasen özellikle dirençli verem vakalarını görüyoruz şişko yaşamaya sınırlı tüberkülozda artım tür. Gene suya erişimin olmaması saf suya erişimin hem içmece hem de umumi beden temizliğinin yapılamamasından muhit uyuz, kehle kabilinden hastalıklarda artım türlü. Kızamık kabilinden hastalıkları görebiliriz esasen şişman yaşamaya bağlı özellikle eksik aşılı olanlarda bunların artım riski haddinden fazla aşkın. Şu zaman amacıyla yeryüzü heybetli problem alelhusus akarsu ile ilişkili olan kanalizasyonun suya karışmasıyla müntesip olan amel, dizanteri üzere norovirüs dediğimiz evet birlikte dizanteriye neden olan mikroorganizmaların, karahumma üzere mikroorganizmaların neden olabileceği hastalıkların artmasıyla karşı karşıyayız. Toplu yaşamaya sadık olan hastalıkların artması, örneğin solunum yolu enfeksiyonlarında çoğalma olma riski var. Yine yaralanmaya sınırlanmış tetanoz riskinde artış olanaklı. Akarsu ve kanalizasyonun zir yapının bozulması mevsimden bağımsızdır, tabi yaz aylarında az buçuk elan fazla türlü amma; şita aylarında da gene su ve kanalizasyonun berbat alması suların iz olması hijyenin sağlanamaması herhangi bir antlaşma riziko oluşturur. O nedenle antipatik havanın olması bu hastalıkların olmayacağı anlamına gelmiyor” diyerek konuştu.

Share: