Depremzedeleri muntazır acı: Zatürre ve viral enfeksiyon

Depremzedeleri muntazır tehlike: Zatürre ve viral enfeksiyon

SAMSUN Ahşa Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Celal Özkaya, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde gerçekleşen depremlerden kurtulan vatandaşların iri tıpkı kısmının soğukta ve zahir havada süregelmek zorunda kaldığını söyleyerek, “Geceyi soğukta geçirmeleri nedeniyle bronşit dediğimiz solunum yolu enfeksiyonları çok aşkın var. Çokça fazla ateşi olan çocuklarımız var” dedi.

“Asrın felaketi” adına nitelendiren yer sarsıntısı sonrasında ortaya çıkabilecek geçici hastalıklar ve batar ile ilgili uyarılarda bulunan Döş Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Fehamet Özkaya, binlerce vatandaşın şita mevsiminde dışarda kaldığını belirterek depremzedelerde teneffüs yolu enfeksiyonları çok aşkın olduğunu anlatım etti.

“Benzeri dakika önce yaralarımızı sarmaya başlayalım”

Şikayeti olan depremzedelerin arz kısa zaman içre afiyet kuruluşunda otama olması gerektiğine ilgi çekici Prof. Dr. Oran Özkaya, “Mevki kendisine çok balaban bire bir sınavdan geçiyoruz. 10 milyondan aşkın insanı etkileyen dünyanın en şişman afetlerinden biri ile karşı karşıyayız. Bunun getirdiği travmalar var. Bu 1999 yılından çokça ayrımlı ayrımsız zelzele. Hem gayret hem dahi coğrafya namına çokça henüz farklı. Çıktı acılarımızı paylaşma zamanıdır. Bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın henüz ferah şartlarda yaşaması amacıyla çalışacağız. 1999 depremi yaz ayında meydana gelmişti. Demin neredeyse şita ayının yer sevimsiz zamanlarında bu zelzele yaşandı. Depremden kurtulanların iri tıpkı kısmı soğukta, küşade havada devam etmek zorunda kaldı. Bir kısmı da şişko yerlerde yaşamaya başladı. Hele depremden kurtulan vatandaşlarımız da bu itici havanın etkisiyle, geceyi soğukta geçirmeleri zımnında bronşit dediğimiz solunum yolu enfeksiyonları çok aşkın var. Haddinden Fazla fazla ateşi olan çocuklarımız var. Öksürük ve ateşle seyreden depremzedelerimiz geliyor. Vatandaşlarımızın yarısı berrak havada soğukta yaşıyorlar. Yarısı de şişko yerlerde yaşıyor. Toplu yerlerde yaşayanlarda ise viral enfeksiyonlar sık namına görülebilir. Şikayeti olan depremzedelerin en güdük ant doktorlara gitmesini öneriyoruz. imdi henüz şişman felaketler bizi beklemesin ve bir dakika evvel yaralarımızı sarmaya başlayalım” diye konuştu.

Share: