Sarsıntı bölgesindeki salgın riskine cebin uzman uyarısı

Deprem bölgesindeki salgın riskine karşı eksper uyarısı

Prof. Dr. Hırslı Altuntaş Entelektüel, deprem bölgesindeki müstevli riskine alın alınabilecek önlemleri sıraladı

“Nasıl ahali hijyenine ve yenilen içilen gıdaların temizliğine özen edilmesini öneririz”

Prof. Dr. Şiddetli Altuntaş Ziyalı, zelzele bölgesinden ayrıksı kentlere yaşanan barhana hareketleriyle oluşabilecek salgına karşı de uyardı

İSTANBUL – Kahramanmaraş merkezli iki şişman depremin peşi sıra müstevli riskine alın uyarıda kâin Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Yetişek Sorumlusu Prof. Dr. Heyecan Altuntaş, bölgede alınabilecek tedbirleri sıraladı.

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler 10 ilde yıkıcı etkilere bozukluk oldu. Depremin arkası sıra defa kenarlarında biriken çöpler, içmece suyuna erişimde yaşanan müşkül ve yanında mevrut hıfzıssıhha sorunu yeryüzü şişman problemler beyninde kayran alıyor. Uzmanlara bakarak, şişman afetlerin arkası sıra beslenme, hıfzıssıhha ve içme suyuna erişimde yaşanan teessürat salgına mesnet hazırlayabilir.

Konuyla ilgili hikmet veren Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Eğitim Bilimi Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Altuntaş Kültürlü, depremlerde kanalizasyonların kayran hareketiyle birlikte içme suyuna engelleme ve suyun kirlenme ihtimalinin faziletli olduğunu belirterek, “Genellikle depremden 4. ve 5. günden sonraları bozulmamış gıdaya, suya ulaşılamama sebebiyle gıdayla suyla bulaşıcı enfeksiyonları kesif müşahede riskimiz mevcut. Haddizatında enkaz altında kişilerin ciddi benzeri riskleri namevcut. Ama eş dışkısının kontrolsüz tıpkı şekilde kalması bunların gıdayla bulaşması iri riziko. Bok bulunduğu ortamda yegâne başınayken anlaşılan tıpkı riziko oluşturmuyor. Amma bu gıdayla suyla bulaşırsa yahut elle kontamine olursa ve o umum yıkanmazsa o hijyen sağlanamazsa risk oluşturabilir bağımlı. Henüz geçmiş yaşanmış olan afetlerde birlikte analog riskler hep görülmüş maalesef. Hakeza riskler var” dedi.

“Kesinkes ahali hijyenine ve yenilen içilen gıdaların temizliğine özen edilmesini öneririz”

Mütenevvi enfeksiyon risklerine alın alınabilecek önlemleri birlikte açıklayan Prof. Dr. Ziyalı, “Bozulmamış içme suyuna ulaşmanın sağlanması, kontrolsüz suların kullanılmaması. yahut akla yatkın şekilde kaynatılarak, dezenfekte edilerek klor tabletleriyle yahut makul miktarda çamaşır suyuyla dezenfekte edilerek kullanılması gibi yöntemler kabil. Çiğ göveri meyve elhak ne kadar ulaşılabiliyordur bilmiyorum amma onların da uygun sularla temizlenerek kullanılması lazım. Mutlak umum hijyenine ve yenilen içilen gıdaların temizliğine özen edilmesini öneririz. Tuvaletlerin üstelik içme suyuyla karışmaması konusunda atıkların bile karışmaması konusuna özen edilmesini öneririz. Tabi hoppadak edim yahut bulantı kusmayla gelişen enfeksiyonlar değil deprem döneminde insanların dolgun barınmaları, özellikle antipatik olan dönemlerde süfli alanlarda canlı miktarda kişilerin bulunması damlacık tarafından bulaşan enfeksiyonlar işte batar, arka solunum yolu enfeksiyonları belki menenjitleri ahzetmek gibi durumlarla üstelik karşılaşabiliriz. Bağımlı onların üstelik akıllıca benzeri şekilde ortamdan uzaklaştırılmaları gerekiyor. Özellikle koyu yaralanmalar, etraflı müddet açıkta noksan karışık yaralar, tetanoza öğür yaralanmalar, bunların tetonaz açısından aşıyla derhâl korunmaya alınması gerektiğinde dahi birden otama edilmesi gerekiyor. Bağımlı vakit kaybetmeden insanlar etkilenmedi zooloji bile etkilendi. Onlar birlikte evsiz, barınaksız kaldılar. Kemirgenler arttı. Bu zümre riskler açısından çok dikkatli olunması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Prof. Dr. Münevver barhana hareketleriyle oluşabilecek salgına cebin da uyardı

Tozun haddinden fazla ciddi aynı risk oluşturmayacağını söyleyen Prof. Dr. Okumuş, “Tafsilatlı süre şayet yaralanmaları varsa hasar varsa vücudunda onların dahi kilitsiz küreksiz yerine kalması yer teması onlar balaban riziko oluşturuyor. Tabi ezilmenin parçalanmanın getirdiği riskler bile bunun konusunda ekleniyor. Ona müteveccih tetanoz ve farklı deri, hoppa nesiç, mızrap enfeksiyonları açısından birlikte gerekenler yapılıyor. Barhana olaylarıyla karşılaşıyoruz. Oradaki insanlarımız yakınlarının yanlarına gelmeye başladılar. Büyük göç hareketleri var. Bunların getirdiği enfeksiyonlarla de yüz yüze kalacağız. O açıdan üstelik dikkatli kalkışmak lazım. O bölgeden gelen vatandaşlarımız bile yahut orda bulunan eşhas de geçmiş ortaya sâdır vakaların edim kadar az buçuk geçmiş bahsettiğimiz vakaların hemencecik ayırt edilip, ona bakarak ilaç alınması bile muhtemel benzeri salgın durumunda o salgının boyutunu tenkis etmek itibarıyla manalı evet” ifadelerini kullandı.

Share: