Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile kıyasıya yarıştılar

Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile korkunç yarıştılar

RİZE Rize’de yıllardır geleneksel ağıl gelen ve galeyan kırcı anlar yaşanan Formulaz kara tahta makine yarışlarını bu kat anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları kara tahta arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu el Rize’nin Iş ilçesinde kâin bire bir özel okulda anaokulu öğrencileri üzere düzenlendi. Babalarının evlatları için yaptığı tahta arabaların nazik mücadelesi renkli anlara görüntü oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Yarışma böylelikle Miraç Kültürlü ve babası Bilal Aydınlık birinci oldu. Yarışmada sunu ferah dizayn ödülünü ise Eslem Vazıh aldı. Dereceye girenlere ise gram kızıl hediye edildi.

“Asıl amacımız kara tahta araba kültürünü çocuklarımıza aktarma etmek”

Yapılan etkinliğin hedefinin yazboz tahtası araba geleneğine gelecek nesillere aktarmak olduğunu rapor eden Formulaz Derneği Komutan Yardımcısı Mutlu Topal, “Bugün burada çocuklarımızla ebeveynlerinin pir ilk kânun geçirmelerine okulumuz vesile oldu. Tıpkısı zamanda çocuklara esbak nesillerden mevrut kültürümü nakil çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile bu arada hazırladıkları kara tahta arabaları sunma iyice şekilde yarıştırarak bir numara olanlara altın bağış edeceğiz. Biz 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan birlikte böyle benzeri rica geldi. Bizde burada üstelik ayrımsız yarış yazmak istedik. Temel amacımız tahta makine kültürünü çocuklarımıza aktarma etmek. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla evire çevire tıpkısı açar yapan çocuklara ödül veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk misil yarıştım ve çok eğlenceliydi”

Yazboz Tahtası arabasıyla yarışan Yıldız Halisdemir ilk kez yarıştığından belde korktuğunu söyleyerek “İlk defa yarıştım ve çok eğlenceliydi. Düşeceğim diyerek biraz korkuyordum amma düşmedim. Henüz sonrada öğrendim elhak. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Sonradan virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Haddinden Fazla eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken kara tahta araba yapardım”

Çocukken dahi namına kara tahta makine yaptığını anlatım fail Halim Basa ise “Yazboz Tahtası arabayı lime lime yaptık. Şişman tıpkısı zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 zaman uğraştık. Sair parçalarında bile 1 dönem uğraştık. Bağımlı kim hepsinde arkadaşlarımızın üstelik yardımı oldu. Çocukken kara tahta makine yapardım. Muhtemelen ayrımsız yaştan sonradan ilk defa araba yapınca daha farklı oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü makine kullanmayı de çokça seviyor. Kara Tahta arabaya birlikte yanılmak için haddinden fazla istekli” dedi.

Share: