Bakan Çavuşoğlu: “Uymazlık ile Suriye’deki rejimi bizim ayrımsız şekilde anlaştırmamız lazım”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Aykırılık ile Suriye’deki rejimi bizim ayrımsız şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi takdirde mihman tıpkı barış olamaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı kapanışında açıklamalarda bulundu. Konferansta yapılan değerlendirmelerin balaban ehemmiyet taşıdığını belirten Çavuşoğlu, “Sahada ve masada diri bir aut politikayı, aptal, adil, müşfik tıpkı şekilde uyguluyoruz. Dış politikamız açısından hayatiyetli tıpkı amme diplomasisi faaliyeti oldu” açıklamasında bulundu.

“26 Ağustos’ta bu mekanizmanın önce toplantısını gerçekleştireceğiz”

Basın mensuplarının sorularını dahi yanıtlayan Icra Vekili Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan Antant Zaptı sonucu kurulan eş yarkurul toplantısının ilkinin ne antlaşma yapılacağına ilişkin, “İsveç ve Finlandiya’dan elan bu belgede ve açıklamalarda üstlenme ettiklerini hesabına getirmediklerini görüyoruz, bu yönde atık aynı girişim görmüyoruz. Izah var, oruçlu olduklarını söylüyorlar; amma konkre hamle koymak istiyoruz. Bu konkre adımların takibini ayırmak amacıyla mekanizma onların teklifi ile kuruldu. Temmuz ayında tıpkısı araya vürut teklifinde bulunduk. Bizim için azıcık baskısı namevcut, yıldırı ile mücadelede tabii var; amma neticede NATO ülkesi görünmek talip onlar. Onlar üstelik Ağustos ayını öneri ettiler, 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın evvel toplantısını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya bitmeme edecek”

Nazır Çavuşoğlu, İsrail ve Mısır’la sürdürülen normalleşme çalışmalarına ilişik gelen soruya, “Tıpkı normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreci bizim ilkelerimiz ve tavizlerimizden caymak anlamına gelmediğini söylüyoruz. Hele Filistin konusu. Sonuçta İsrail ile normalleşme sürecinde adımlar atıyoruz, bunlar bitmeme ediyor. Şu zaman İsrail’de tıpkısı intihap ortamı var, seçimlere kadar olur mu, olanaksız mı benzeri özdek diyemem; zira iki tarafta birlikte olması gerekiyor. Mısır’üstelik güzeşte devir küşat konuşmasında birlikte söyledim. Suudi Arabistan ve BAE’dahi yakaladığımız ivmeyi onlarla birlikte idrak etmek isteriz. Ayrıca yeni misyonlar bile açıyoruz, elden bu 2 ülkeye sefirikebir atama ile değil bakir misyonlarımız ile beraber dahi başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya bitmeme edecek” cevabını verdi.

“Ermenistan’ın birlikte az buçuk elan azimli ve külhanbeyi olması geçişsiz, işgal taktiğinden vazgeçmesi geçişsiz”

Ermenistan ile dahi özel temsilcilerin görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Kâh adımlar atıldı. Azerbaycan ile eşgüdüm içindeyiz. Bunu söyleyince Ermenistan’dan arada bir rahatsızlık duyulduğunu üstelik öğreniyoruz. Ama tığ arz başından beri slayt bir ülkeyiz. Genel anlamda Cenup Kafkasya’daki normalleşmeden bağımsız yeltenmek kabil değil filhakika. Alay Malay girişim atalım, seçkin ne kadar normalleşme sürecimizde diyaloğumuz ikili olsa de tüm Cenup Kafkasya’nın istikrarı amacıyla hepimizin kadem atması lazım. Bu konuda Ermenistan’ın üstelik biraz elan kararlı ve korkusuz olması geçişsiz, oyalama taktiğinden vazgeçmesi geçişsiz. Biz bu konuda Türkiye kendisine samimiyiz Ermenistan’ın de gönülden olması geçişsiz, Azerbaycan’ın üstelik gönülden olduğunu görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bugüne kadar yaptıklarımızı SUTAŞ ile yapsaydık, SU global bire bir aktör olurdu”

Vekil Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin oluşturulacak program ile Türkiye’nin elbet Avrupalı olduğunun anlatılacağını söyledi. Bu programın SU üyelik sürece ile ait aynı ciddi murat olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Üyelik sürecimiz ile ilgilendiren maalesef bire bir aleniyet görmüyoruz. Amma biz tekrar maharet anlamda, siyasal engelleri kaldırıp rastgele konuyu görüşmeye hazırız diyeceğiz. KEZ yoluyla daha içtenlikle görüşme, danışma yaklaşımı görmüyoruz, az buçuk uğraştırma var. Ayrıca bugün Avrupa’bile sorunlar var. Sorunların çözümü üzerine ortaya yegâne başına buyuru koyabilen biricik mevki Türkiye. Sorunların çözümü üzerine başlangıç yoran, somut adımlar atan mevki Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımız ve yapıyor olduklarımız SUTAŞ ile yapsaydık, SU global tıpkısı oyuncu olurdu ve ayakta alkışlanırdı. Bu mesail hepimizi etkileyen sorunlar, bu konularda de Türkiye vazgeçilmez büyüklük. Elzem talih ile sorunların çözümü için neler yapabiliriz, fırsatları zahir değerlendirebiliriz bunları görüşeceğiz. Avrupa’nın aşağılık buna ihtiyacı var. Avrupa’nın süresince çarpışma var, sevgili var. İçinde olduğumuz bu kıtaya sorumluluğumuz da var, biraz henüz odaklanmak istiyoruz, bunu terennüm etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Aykırılık ile Suriye’deki rejimi bizim ayrımsız şekilde anlaştırmamız geçişsiz”

Nazır Çavuşoğlu, Suriye’de amacın teröristlerin temizlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Astana Formatı’nın amacı bu sorunu bir çözüme sarmak. Bunun yolunun dahi siyasetten, diplomasiden geçtiğini söylüyoruz. Diplomasi masasında çözülecek. Mugayeret ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkı şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi hâlde kalıcı bir barış olmaz. Orada aşağılık mutlak insanlar de var. Diyet da var, aykırılık de var. 11 yılı geçti, bir nice âdem öldü. Bir Nice adam ülkesini tecezzi etti. Bu insanlar dönebilmeliler, Türkiye’dekiler bile karışma. Bunun üzere burada temelli ayrımsız sulh olması lazım. Yeniden nesir üstüne adımlar atmamız lazım. Mütareke olmadan, hazar olmadan de baştan mensur konusunda kimse yardım etmek istemiyor” dedi.

“Örtüsüz ihlale müsamaha göstermemiz tür değil”

Yunanistan ile Türkiye arasında serencam günlerde tırmanan gerilime ilişik değerlendirmelerde kâin Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Sonuçta burada birlikte eksiksiz sorunların hepsinin kapsamlı aynı şekilde çözülmesi üzerine Türkiye egemenlik ortaya koyuyor amma Yunanistan zamana oynuyor burada. Özellikle bizim bize mümasil adalarda Lozan ve 1947 Paris Sulh Anlaşması ile Yunanistan’a sunulan adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı sarih beyninde. Biz bunu Birleşmiş Milel gündemine da taşıdık. Bunun da takipçisi olacağız. Arsıulusal hukukun ve anlaşmaların celi ihlalidir. Örtüsüz ihlale hoşgörü göstermemiz olabilir değil.”

“Suriye’nin bölünmesini çalmak üzere Suriye’üstelik aktif bir yönetimin olması geçişsiz”

Suriye ile herhangi bir görüşmenin olup olmayacağına dair ise Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Tıpkı mesafe ihsas arasında görüşmeler olmuştu. Henüz sonradan ayrımsız yetersizlik oldu. Demin tekrar başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede bir nice koskocaman konular gündeme geliyor, alınıyor. Tığ Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Herkesten daha aşkın destekliyoruz. Yanı başımızda olan tıpkısı ülkenin çizgi bütünlüğü arazi bütünlüğü ve barışı bizi doğrudan etkiliyor olumlu anlamda. Sonuçta bölücü yıldırı örgütlerine alın verilecek mücadeleyi de biz gelişigüzel antlaşma destekleriz. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz bulunmayan. Suriye’dahi bağlanak beraberlik olmazsa tecezzi riskiyle yüz yüze. YPG/PKK’nın tek amacı Suriye’yi fark etmek. Suriye’nin bölünmesini çalmak üzere Suriye’dahi dinamik bir yönetimin olması lazım.” – ANKARA

Share: