BALIKESİR – Çanakkale Savaşları kahramanı Seyit Onbaşı vefatının 83. yılında anıldı

Çanakkale Savaşları kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın vefatının 83. yılı nedeniyle Balıkesir’in Havran ilçesindeki kabri başında ihtifal töreni yapıldı.

Rumeli Mecidiye Tabyası’nda kaldırıp sırtına aldığı nazik tümden mermisinin ateşlenmesiyle zaferin kazanılmasında büyük behre sahibi olan Havranlı Seyit Onbaşı amacıyla kırsal Kocaseyit Mahallesi’nde planlı merasim, Kur’an-ı Verimli okunmasıyla başladı.

Eş Seyit Müzesi’nin üstelik yer aldığı alanda dualar edilen programda, Seyit Onbaşı’nın kabrine karanfiller bırakıldı ve askerler yoluyla saygı atışı yapıldı.

Kocaseyit Mahallesi Camisi’nde ise mevlit okutuldu, banak ve pilav dağıtıldı.

Törene katılan Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere, Seyit Onbaşı’yı ayrımsız defa henüz yağmur, gönül borcu ve şükranla andıklarını söyledi.

Onun alçak gönüllü bir kişiliğinin olduğunu tamlayan Kaşdemir, “Savaştan bilahare normal hayatına bitmeme etmiştir ve çokça birlikte benzer bire bir sahn sürmüştür. Böbürlenmemiştir, yaptığını anlatmamıştır. Yapılanlar söylendiği zaman birlikte utanmıştır, konuyu kapatmıştır. Onlar böyle şişman, faziletkâr hayatiyetli insanlardı. Seyit Onbaşıların ruhu, onların vatana bağlılıkları bilcümle bize benzer olacak ve bu ruh bu topraklarda olduğu sürece birlikte inşallah bu sancak hep göklerde olacaktır. Ruhları keyifli olsun.” diyerek konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Şehremini Vekili Birol Atmaca ise şehirlerin binalarla değil yetiştirdiği insanlarla anıldığını vurguladı.

Adam Seyit’in dahi Balıkesir’in, Havran’ın sancak ismi olduğunu anlatan Şahin, “Herif Seyit, Osmanlı’nın sunma el dönemlerindeki aynı savaşta Türklerin, Anadolu’nun esaret altına alınamayacağını ispatlayan, Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştiren ve Halas Savaşı’nda birlikte bir örnek olan, hala birlikte bizim, hepimizin ati nesillere eş gösterdiğimiz ayrımsız kahramanımız. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik girmek amacıyla bütün gazilerimizi, şehitlerimizi bire bir misil elan rahmetle, minnetle anıyoruz.” dedi.

Törene, Havran Kaymakamı Enver Özderin, Belediye Başkanı Sakıncasız Ersoy, Seyit Onbaşı’nın torunları ile vatandaşlar katıldı.

Share: