Çanakkale kahramanı Adam Seyit mezarı başında anıldı

Çanakkale kahramanı Eş Seyit mezarı başında anıldı

BALIKESİR Çanakkale Bahir Savaşları’nın gidişatını, biricik başına kaldırdığı 276 okkalık tümden mermisi ile Ocean zırhlısını batırarak muhavvil Seyit Onbaşı Balıkesir’in Havran ilçesi Kocaseyit köyünde vefatının 83. yıl dönümünde mezarı başında planlı resmi tören ile anıldı.

saygı duruşu, imtina etmek atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan anma töreni elan sonra Herif Seyit’in mezarına çiçeklerin sunulmasıyla devam etti. Törende elan sonradan Koca Seyit ve kamu şehitler için Kuranı cömert tilavet edildi. Tören alanındaki programın ardından karye merkezine sabık yıldız bilimi burada Koca Seyit ve şehitleri için yapılan hayra ve mevlüte katıldı. Çanakkale Savaşında yaptığı büyük hareket ile ordunun maneviyat ve motivasyonunun zait Herif Seyit’in bir yiğit olduğuna değinen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir “Havran’de Seyit Onbaşı’nın köyündeyiz. Seyit Onbaşımızın o eş babayiğit Koca Seyit’in ahirete irtihalinin 83. sene dönümü. Bir sefer daha onun evlatları, torunları adına, onu sevenleri olarak mezarı başında, huzurunda toplandık ve onu dualarla rahmetle ve şükranla duygularımızla andık. Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşları başladığı zaman cepheye koşmuş. Vatan mücadelesine munzam ve haddinden fazla üstelik nazik fedakarlık yapmış. Büyük yiğitlik yapmış. Şişman birlikte tıpkı hareket başarmıştır ve millete mülk olmuştur. Daha çarpışma sırasında Seyit Onbaşı’nın yapmış olduğu nazik gelişim; o sırtına almış olduğu heyetiyle mermisi bütün herkese eş reşit, güdeleme sağlamış ve Mehmetçiğe de moral olmuştur. Seyit Onbaşı görevini yapmış ve savaştan sonraları tekrar o alçak gönüllü hayatına köyüne kavrayışsız dönmüştür. Hiçbir antlaşma o balaban işi, o kahramanlığı söylememiştir. Üste söyleyenlere alın birlikte tıpkısı utangaçlık duymuştur. Onlar yurt müdafaasının seçme Türk evladının yapması müstelzim tıpkı husus olduğunu çokça ongun biliyorlardı. Epey vatan bahis konusu olduğu ant bile gel deyince geliyorlardı. Şayet ölmek gerekiyorsa canlarını ortaya koyabiliyorlardı. Seyit Onbaşı işte hakeza yüksek etkili tıpkı insandı. Tığ onları bilcümle rahmetle ve şükranla andık. Bize düşen onları hatırlamak, unutturmamak ve ati nesillere mülk etmektir

Çanakkale Tarihi Kayran Başkanlığı kendisine da bu âdem yürekli insanları, bu fedakar insanları hiçbir antlaşma unutturmayacağız. Ati kuşaklara aktaracağız. Eş Seyit, Çanakkale ruhunun fedakar tıpkısı savunucusudur. Kayırıcı Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanının bir timsalidir. Emsal bire bir şahıstır, anıt tıpkısı şahıstır. Haddinden Fazla iri tıpkı gelişim başarmıştır. Sessiz, mütevazı hayatından sonra dahi tekrar doğduğu köyde ahiret yolculuğu etmiştir. İşte köyündeki mezarlıkta şu anda ebedi istirahatgahında yatmaktadır. Eren ruhu zihayat olsun. Bu topraklarda Seyit Onbaşılar. Eş Seyitler aynı bitmez bitmeyecek inşallah. “dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Mehmet Birol Atmaca “Mevki namına boyunduruk altına girmeyeceğini gösteren yer heybetli savaşlardan birisinin kahramanı. Balıkesirli olması birlikte bittabi bizim üzere haddinden fazla makro. Biz Adam Seyit’le değer duyuyoruz. Koca Seyit’in memleketinden, onun hemşerisi olmaktan değer duyuyoruz. Onun anısını neşelendirmek, onun Çanakkale Savaşı’ndaki alımlı duruşunu birlikte keyiflendirmek. Gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmalarımıza ve seçme kalem hizmetle bitmeme ediyoruz” dedi.

Havran Belediye Başkanı Emniyetli Ersoy “Bugün 1 Mabeyin Koca Seyit’in ölüm sene dönümü. Gelişigüzel sene Âdem Seyit’in ölüm yıl dönümünde 1 Mabeyin’ta anma törenleri düzenleniyor ilçemizde Adam Seyit Mahallemizde. Tabii Herif Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanı, Çanakkale savaşlarının seyrini değiştiren bire bir kahraman. 276 okkalık tümden mermisini kaldırıp o dönemde Ocean gemisinin batmasını ve antagonist gemilerinin ferasetsiz etap atmasını sağlayıcı ayrımsız kahramanımız. 276 okka top mermisi yalınç ayrımsız vakar değil. Tabiatıyla Mevla’mızın vermiş olduğu destekle, o güçle bu kahramanlığı gerçekleştirdi.” Dedi.

Anma törenine Havran Kaymakamı Enver Özderin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Vekili Mehmet Birol Delice, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Havran Belediye Başkanı Emniyetli Ersoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Share: