‘Başbağlar Katliamı’ davasında ikinci duruşma görüldü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl evvel 33 vatandaşın PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü “Başbağlar Katliamı” ile ilişkin 20’si firari 21 maznun için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle açılan davanın ikinci duruşması zaman görüldü.

Erzincan Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada Başbağlar köyünde 5 Orak Ayı 1993’te PKK’lı teröristlerce 33 sivilin şehit edilmesi olayıyla ait yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi oldukları belirleme edilen 21 maznun için hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Katliamda sorumluluğu mevcut terör örgütü PKK/KCK üyesi A.Ç, A.T, C.Ş, D.K, D.S, E.M, E.K, F.Y, H.S, H.A, H.Y, İ.H.A, İ.T.Y, M.İ, M.D, M.A, N.Ö, S.Ö, S.T, Ş.Ö. ve Ü.B. için “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan aynı kısmını, heybet idaresinden ayırmaya harıldamak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası talebiyle hazırlanan iddianamede, elan ilk birçok değişik eylemlere ek terörü örgütü mensuplarının da ifadeleri düz aldı. Soruşturma aşamasında 1’i adli taharri üzere azade bırakılan ve 20’si hakkında yakalama kararı çıkartılan sanıkların ikinci duruşması Erzincan Adliyesinde zaman görüldü. Mahkeme öncesi adliyede açık güvenlik önlemleri alındı.

Erzincan 2. Yoğun Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Muhtarı Şanlı Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları Mesabe Kartal amade bulundu. Adli kontrol amacıyla tutuksuz yargılanan sanık S.T. ile şahit H.B., İstanbul Adliyesi’nden Gürültülü ve Görüntülü Bilişim Sistemi tarafından duruşmaya katıldı. Etiket tespitinin arkası sıra mağdurların dinlenmesi ile duruşmaya devam edildi. Murafaa heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek, duruşmayı 20 Mart 2023 günü saat 14.00’e erteledi.

Öte yandan, İstanbul’dan duruşmaya gelmek üzere Erzincan’a uçakla ati olan mağdurlardan 23 can ve yakınları albeni muhalefeti zımnında Erzurum Havaalanı’na indi. Ayrımsız müddet havaalanında muntazır 23 kişi duruşmaya katılamadı. Mahkeme sonrası Erzincan Adliyesi uğrunda gazetecilere açıklama fail Avukat Değer Kartal, “Maatteessüf bugün gine kimlikleri lokalize sanıklar elan yakalanamadılar. Bunlar yıldırıcı. Aynı köyü düzensiz ettiler. 33 kişiyi vahşicesine, canavarca, kansızca, hayasızca şehit ettiler. Zımnında bu zaman yerde kalamaz. Herkese sesleniyorum, sanıkların derhal yakalanarak davanın biran önce sona ermesini kâm ediyorum” dedi.

Katliamdan gaileli namına kurtulan Başbağlar Köyü Muhtarı Yüksek Akarpınar ise, “Başbağlar davası biraz geçmiş Porte Bey’in tabir ettiği kabil tek sonuca ulaşmadan bitmeme ediyor. Yakalanması müstelzim sanıklar arasında bulunmayan. İfade vermesi müstelzim, adli kontrol amacıyla serbest eksik olan hayat inkar ediyor. Alelhusus bunların engin bağlanmasını tığ istemiyoruz. Gelsinler söyleyeceklerini bizim yüzümüze söylesinler. Tığ de dinleyelim. Uzaktan konuşmasınlar. Alelhusus bunu istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Başbağlar’bile neler oldu

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine sınırlanmış şehre 150 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünü 5 Orak Ayı 1993’te basıp tıpkısı saatten ayrıntılı bir müddet PKK propagandası eden bir takım, daha sonradan 28 erkeği kurşuna dizdi. Aralarında kadınların dahi olduğu 5 sevimli de sığındıkları evlerin ateşe verilmesiyle yakılarak öldürüldü. Köydeki evlerin büyük bölümü, karye okulu, köy camisi ve halkevi birlikte ateşe verildi. Hareketli sırasında köyün telefon ve cümbüş hatları kesildi. Fenomen, komşu köydekilerin haber vermesiyle ortaya artık. – ERZİNCAN

Share: