Başbağlar Katliamı ile ilişik 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önce 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ilgilendiren 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Erzincan 2. Okkalı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar köyü muhtarı Yüce Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları Mesabe Kartal amade bulundu.

Adli taharri şartıyla tutuklanmadan yargılanan sanık S.T, ile şahit H.B, İstanbul Adliyesinden Ses ve Görüntülü Enformatik Sistemi vasıtasıyla duruşmaya katıldı.

Mağdur Saika Baltalı, katliamdan 1 zaman geçmiş ailesiyle İstanbul’dan köye geldiklerini anlattı.

O aktarılma 11 yaşında olduğunu rapor fail Baltalı, “Teröristler kapıya dayanmıştı. Annemi ve abimi martir ettiler. Annem beni sakladığı amacıyla kurtuldum.” dedi

Mahkeme başkanının köye mevrut teröristleri fotoğraflardan teşhis edip edemeyeceği sorusu üstüne Baltacı, annesi vasıtasıyla saklandığı için kimseyi göremediğini, bu nedenle kişileştirme yapamayacağını belirtti.

Tanık adına dinlenen H.B ise görüngü sırasında Başbağlar köyünde bulunmadığını öne sürerek, “Eski Başbağlar davasında neden yargılandığımı bilmiyorum. Bizi askerler belde köylerden toplayarak 21 çevrim sorguda tutular. Başbağlar halkı bizim kardeşimiz ve dostumuz. Onların ekmeğini yedik. Ego olay sırasında Başbağlar köyünde yoktum. Onlara sıkılan kurşunlar keşke bize sıkılsaydı.” diye konuştu.

Avukat Fehamet Kartal bile 5 Temmuz 1993’ten beri 30 yıldır doğruluk ve hak aradıklarını vurgulayarak, dosyada bulunan sanıkların tıpkı an önce yakalanarak adalet uğrunda hesap vermelerini istedi.

Kartal, antrparantez davada adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanan S.T’nin ise tutuklanmasını talep etti.

Cumhuriyet savcısı ise sav dosyasında kâin kalık hususların giderilmesini istedi.

Sanık S.T’nin tutuklanmadan yargılanmasının devamına değişmeyen veren duruşma heyeti, duruşmayı 20 Mart’a erteledi.

Avukat Eder Kartal, duruşmanın arkası sıra adliye uğrunda gazetecilere, sanıkların şişman benzeri bölümünün yakalanmadığını belirterek, “Bir köyü perakende ettiler. 33 kişiyi vahşicesine, canavarcasına, hayasızca şehit ettiler. Zımnında bu çağ yerde kalamaz. Herkese sesleniyorum, sanıkların derhal yakalanarak davanın bire bir an ilk sona ermesini dilek ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muhtar Akarpınar üstelik adli arama gibi başıboş mütezayit sanığın inkarda bulunduğunu tez ederek, “Alelhusus bunların açıktan bağlanmasını istemiyoruz. Gelsinler, söyleyeceklerini bizim yüzümüze söylesinler. Tığ de dinleyelim. Açıktan konuşmasınlar. Özellikle bunu istiyorum.” dedi.

İddianame

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca Başbağlar Katliamı ile ilgili yürütülen anket kapsamında hazırlanan kullanılmamış iddianame, Erzincan 2. Bati Ceza Mahkemesince 4 Ağustos 2022’da kabul edilmişti.

Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te PKK’lı teröristlerce 33 sivilin martir edilmesiyle ilişkin yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi oldukları ve katliamda sorumluluğu bulunduğu tespit edilen A.Ç, A.T, C.Ş, D.K, D.S, E.M, E.K, F.Y, H.S, H.A, H.Y, İ.H.A, İ.T.Y, M.İ, M.D, M.A, N.Ö, S.Ö, S.T, Ş.Ö. ve Ü.B. üzerine “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan tıpkısı kısmını, ihtişam idaresinden ayırmaya harıldamak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezaevi istemiyle ülkü açılmıştı.

Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce planlı saldırıda kullanılan silahların kriminal incelemesiyle ait bilgiler ve tanık ifadelerinin aktarıldığı iddianamede, elan evvel birçok ayrımlı eyleme munzam terörü örgütü mensuplarının ifadeleri de saha alıyor.

Soruşturma aşamasında 20 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmış, 1 sanık ise adli kontrol gibi serbest bırakılmıştı.

Share: