Bitlis’in Ahlat ve Tatvan ilçelerinde 646 depremzede ev mihman ediliyor

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan evet de ciddi hasar gören 646 karı Bitlis’in Çakal Armudu ve Tatvan ilçesinde misafir ediliyor.

Depremlerin peşi sıra zat imkanlarıyla ya de kurumlar vasıtasıyla kente gelen 246 sülale Çakal Armudu, 400 karı ise Tatvan ilçesindeki otel, yetersiz, öğretmenevi, içtimai organizasyon, konuk evleri ve evlere yerleştirildi.

Ahlat’ta belediyenin konukevlerine yerleştirilen aileleri musahabe fail Belediye Reisi Abdulalim Seçkin Sürücü, mukavim süreci ululuk millet dayanışmasıyla aşacaklarını vurguladı.

Malatya’dan mevrut Sabri Atak, Ahlatlıların ailesi ve yakınlarına kucak açtığını, cümle imkanlarını kendileri için seferber ettiğini söyledi.

Çok balaban bir hareket felaketi yaşadıklarını dile getiren Akın, “Buna rağmen lüzum halkımızın ister mehabet yetkililerimizin gerekse sivil toplum kuruluşlarımızın dayanışmasıyla, bağlantı ve beraberliğiyle bugüne kadar kırıcı anlamda sorunlarımızı hallettik. Tabi sarsıntıların devam etmesinden kontekst ruhsal anlamda de yük yaşıyor insanlarımız. Biz dahi kısmen bu sorunları tecavüz etmek namına buraya geldik. Sağlıklı olsun özellikle Yabani Armut Şehremaneti Başkanımız bize belediyenin sosyal tesislerini açtı. Misafirhanede ve misafir evlerinde kalıyoruz. Lazım başkanımız ve gerekse Ahlat halkı çokça okkalı anlamda rabıt gösteriyor. Bir Nice esnaf birden evlerini açabileceklerini, arkalama kampanyaları düzenleyebileceklerini söylediler.” diyerek konuştu.

400 aile Tatvan’a yerleştirildi

Depremin evvel gününden bu yana 27 tır arkalama malzemesinin gönderildiği Tatvan ilçesinde ise 400 depremzede karı konuk ediliyor. Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı görevlileri da ailelerin cemi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Şehremini Mehmet Tehlikesiz Geylani, facia bölgesi ve depremzedeler üzere ilçede evire çevire benzeri dayanışmanın sağlandığını söyledi.

Deprem bölgelerine yardımların sakır sakır sürdüğünü rapor fail Geylani, şunları aktardı:

“Depremzedeler için burada yardım kampanyası devam ederken, toplanan malzemeler ihtiyaç durumuna bakarak bölgeye irsal ediliyor. Bire Bir zamanda hareket makinesi ve akaryakıt desteği dahi sağlıyoruz. Şu anne büyüklüğünde ilçemize gelen 400 civarında depremzede ev var. Mevrut misafirlerimiz kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla araç altına alınarak, yerleştirildikleri otel, mahdut, daire ve evlerde ana ihtiyaçları karşılanıyor. Bu ailelerin bazıları dahi akrabalarının yanına müesses durumda. Ilçe ve şehremaneti olarak aralıksız aralıksız icraat yürütüp buraya mevrut mecmu eş ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara iflah ve yakınlarına çıdam diliyorum. Bu afeti hep gelişigüzel atlatacağız.”

Share: