Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Hile bili, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı aynı araç üzere kullanmaya çalışanların Basın İlan Kurumu’nu garaz alması bizler için şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada bildirme iri zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişkin tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaşım etmeli ve güvenli olduğu günlere tekrar kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK eliyle kentteki aynı otelde düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Mıntıka Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın evcil ve lehçe haberlere ulaşması için kamuoyu görevi üstlenen yerel gazetelere delalet hizmetleri bürümek için kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in son dönemlerde adının sıkça gündemde meydan almaya başladığını belirten Erkılınç, ilk teşrin ayında tıpkısı sefer daha Meclis’e gelecek Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in lacerem şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, sonuç kanun teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Üste Basın İlan Kurumu hakkında medyayı bastırık altına ahzetmek için müesses yıpranmamış bir gelgel imajı çiziliyor. Basın İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adil aynı şekilde dağıtılmasıydı. Yaklaşık 60 yılı fazla sürede, seçme dönemde fikir ve muhteva farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye dahi devam edecek. Bugün BİK’in belli odaklar tarafından yıpratılmaya çalışılması bizi hiç de şaşırtmıyor. Son 20 yılda Türkiye’nin içeriden ve haricen kuşatılmaya çalışıldığı her dönemde iletişim araçları kullanışlı aynı aparat olarak göründü. İnanıyorum ki bu boyut vatanını, ülkesini muhip, halkıyla sevecen olan sizleri da olağandan erinçsiz ediyordur. Domates Dolması bili, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı benzeri kurgu kabilinden kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu gaye alması bizler için sürpriz değil. Unutmayalım kim burada genişlik şişman zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve emin olduğu günlere gene kavuşmalıdır diyerek ümit ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının en büyük destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin anlaşılan olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak politik değişmeyen alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının beceri kendisine dahi mevzuat adına birlikte gibi olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, tıpkısı cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının yer büyük destekçisidir. Bizler hava kendisine basına olan desteğimizi arttırarak bitmeme ettirmenin yollarını arıyoruz. Evcil gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ukubet ita yetkisi yoktur. Sıfır bire bir yetkinin eyleme dönüşmesi bile cins değildir. Biz herhangi bir ceride yahut dergiyi cezalandıramayacağımız gibi ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diyerek konuştu.

“Cemi gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı kullanılmamış bebek hazırlamaktır”

Evcil ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, elden matbu yayınlarla kalmayıp genel ağ gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine meni eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın arz cesim gazeteleri basılı yayınlarının yanında yatırımlarını dijitale da yönlendiriyor. Çünkü nazik ve karşı konulamaz bire bir sayısal inkılap yaşanıyor. Ayakta ara vermek için değişim ve tahavvül eşya. Bayrı kültürümüzün hamal unsurlarından hattatlar tafsilatlı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Ancak değişim o dönemde de kaçınılmazdı. Bugün bile bu değişim mübrem. Hattatlar cebin çıkıyor diyerek matbaanın gelişini engel olmak türlü olamadığı üzere bugün için üstelik dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini biz düşünmüyoruz. Sonuç iki yıl içre genel ağ haberciliğinin geliştirilmesi, kullanılmamış iletişim araçları reklamcılığının geliştirilmesi, basın işletmelerinde hikmet güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, domestik basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve sosyal medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz tamlık basın kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde kılavuzluk ettik. Kamu gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı bakir bebek hazırlamaktır.”

Kullanılmamış yasayla internet siteleri bile sürekli nişane sayılacak

Erkılınç, ekim ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Basın Kanunu ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, iletişim araçları ve siyasetin aynı kesimi aracılığıyla şuursuz tıpkısı şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa bukanak uyduran tensikat sansasyonel tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla yürütülen müsvedde operasyonlarına maatteessüf bazen yerli gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle önceki 8 ayda icra müdürlüklerimize ilgilendiren menkul ve yurt ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden fazla. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın adına hangi koydular? Farklılık teklifinin basın camiası amacıyla getirdiği en koskocaman yenilik, genel ağ bilgi sitelerinin kesiksiz nişane kapsamına alınmasıdır. Artık internet siteleri bile kesiksiz iz sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Kanun çıktığında resmi car yayınlama hakkı kâin gazetelerimize ilgili internet sitelerinin tabiatıyla müktesep hak anlamında benzeri ayrıcalığı üstelik olacak. Burası haddinden fazla büyük. Yani yeni çıkan ayrımsız internet sitesiyle yazılmış basından internete geçenlerin aralarında tıpkısı farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Kanun çıktıktan bilahare bununla ilişkin mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Ofis Müdürü Ebubekir Günel üstelik zaman mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek namına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya yönelik tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, planlı toplantının hem hareket birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem dahi ati zer fikirleri dinlemeye vesile olacağını aktardı.

İlki Bursa’bile gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya şube devlet müdürleriyle domestik gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı bölge toplantısı, istifham yanıt ve öneri bölümüyle devam etti.Share: