Bursa ve belde illerde bakir terbiye öğretim yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’birlikte kullanılmamış yetişek öğretim yılının başlaması nedeniyle öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’üstelik, bin 949 okulda 658 bin öğrenci ve 43 bin hoca 2022-2023 yetişek talim yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Martir Sıtkı Bayındır İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Bereketli, önceki ders zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat dahi yayımlandığı mesajda, kalkınma ve gelişme yolunda, ülkelerin arz iri gücünün talimli, nitelikli ve canlı âdem varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’dahi hat Altıeylül ilçesindeki Burhan Erdayı İlkokulu’nda planlı tören, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler şiir okudu, el oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ilk öğüt zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tam eğitim bilimi kadrosuna ve velilere eğitim talim döneminin muvaffakiyet komple geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin kıpırdak benzeri terbiye kadrosuyla yıpranmamış döneme hazır olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara yıpranmamış başlayan 15 bine yakın öğrencimizle eğitim bilimi trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 öğrenci, önce ibret zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda planlı törende, eğitim bilimi talim döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu tören, 4. derslik öğrencilerinin okula eskimemiş başlayan 1. dershane öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’üstelik 201 meslek, 2 bin 485 derslik, kısaca 3 bin 500 hoca ve 50 bin mektepli, 2022-2023 eğitim bilimi ve tedris yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Temmuz Demokratlık ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun peşi sıra 19 Orak Ayı İlkokulu’nda düzenlenen törende, öğrenciler türkü okudu, el oyunları gösterisi sundu.

Ilbay Yaşamış Erol ve protokol üyelerinin önce öğüt zilini çalmasının arkası sıra sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’birlikte üstelik Kordon Boyu’ndaki Truva Atı önünde meze düzenlendi.

Ardından Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ferhat Yılmayan tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Ayrıntılı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 öğrenci dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’dahi Sultandere Hayat Merkezi’nde düzenlenen törende Ilbay Erol Ayyıldız, kentin rastgele alanında olduğu kabil terbiye alanındaki çalışmaların da serian hayata geçmesi amacıyla tüm imkanları seferber ettiklerini belirtti.

SELIM Fırka Eskişehir Saylav Nabi Avcı ise kentin kullanılmamış yetişek öğretim yılına, esbak yıllara bakarak haddinden fazla elan bereketli hazırlandığını, bunda de Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu meslek bazlı bütçe yönetimi sisteminin çokça büyük payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu yıl ilk defa uygulanmaya başlayan hele köy okullarında asgari 10 öğrenci şartının 5’e indirildiğini ifade fail Cebbar, şunları kaydetti:

“Böylece Eskişehir’de 12 karye okulumuz birlikte eğitim öğretime açılmış oldu. Eğitimcilerin çokça bereketli bildiği tıpkısı temel, en bereketli meslek eve sunu mümasil olan okuldur. Zımnında, Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini de doğrudan etkileyecek. Türkiye’dahi eğitim bilimi alanında de çokça sakil bir sessiz bükülme yaşanıyor. Sınıf sayılarımız birkaç tekmil arttı. Hoca başına sakıt mektepli ortalaması 60’lardan, 20 yıl öncesine göre 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin isim şartlarında müspet, sakil tensikat yapıldı.”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ülker Töre birlikte Eskişehir’dahi 504 okulda 145 bin 98 öğrenci ve 11 bin 865 hoca ile terbiye talim dönemine başladıklarını aktardı.

Share: