Bitlis ve Van’daki uz öğreticiler ile karı kursiyerler depremzedeler üzere seferber oldu

Van ve Bitlis’teki ateş parçası öğreticiler ile karı kursiyerler, “asrın felaketi” namına nitelenen depremlerden etkilenenler için eşofman takımı, pijama, nevresim ile argaç ve bere dikiyor.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra, yaraların sarılmasına yönelik çalışmalar bitmeme ediyor.

Vatandaşların depremzedeler üzere yardımlarını sürdürdüğü Van ve Bitlis’te, kadınlar dahi atölyelerde sarsıntı bölgesindeki insanları ısıtacak ürünler dikerek çalışmalara ulama sağlıyor.

Bitlis Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğündeki becerikli öğreticiler ile kursiyerler, diktikleri kışlık eşofman, pijama, nevresim ile atkı ve bereleri ilişkin kurumlara teyit etti.

Trikotaj bölümü becerikli öğreticisi Sır Patal, gazetecilere, kursiyerlerle depremin ikinci haset depremzedeler amacıyla neler yapabilecekleri üzerine görüştüklerini söyledi.

Belediye ve Halk Eğitimi Merkezinden gerçekleştirme ettikleri malzemelerle insanları ısıtacak mahsulat dikmeye başladıklarını dile getiren Aktaş, “İlk etapta yaptığımız ürünleri sarsıntı bölgesine gönderilmesi amacıyla zaruri yerlere ulaştırdık. Argaç bere yapmaya devam ediyoruz, gereç olduğu sürece bile bitmeme edeceğiz. Elan fazlasını düzenlemek amacıyla de ceht göstereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Usta öğreticisi Fatma Vazıh ise depremden sonradan avrat kursiyerlerle çalışmaya başladıklarını bildirerek, “Malzeme olduğu sürece üretmeye bitmeme edeceğiz. Şu anda yavru gözyaşı gruplarına göre eşofman takımları üretiyoruz. Sarsıntı sonrası üşümesinler diye çaba gösteriyoruz.” dedi.

“Kadınlar denk çalışmaya imza atıyor”

Van’ın İpekyolu Belediyesi de “asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerden etkilinenlerin yaralarının sarılması üzere kışlık giysi yardımlarını sürdürüyor.

Şehremaneti koordinesinde kurulan atölyelerde becerikli öğreticiler, karı kursiyerler ve gönüllülerden oluşan kol, depremzedeler için atkı, çizik, triko bebek tulumu, kazak, hırka, kutup, pijama kadar kıyafetler dikiyor.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Münevver, “Terzilik fent kurslarına katılan kadınlarımız gönüllü eğitmenlerle alay malay burada hararetli tıpkısı şekilde çalışıyorlar. Depremin önce saatlerinde yetiştirme yurdu eğitimi kayran çocuklarımız amacıyla hazırladığımız kıyafetlerimizi dakikasında bölgeye atıf ettik. Tıpkısı günde bin eşofman takımı, eğin üzeri, atkı çizik, süt kuzusu tulumu, hırka, kazak gibi giysileri üretecek kapasiteye sahibiz. 10 eğitmen ve 40’a mümasil kursiyerden oluşan ekiplerimiz, balaban benzeri cansiparane çalışıyor. Kadınlar benzer bir çalışmaya imza atıyor.” diyerek konuştu.

Share: