Kadınlar depremzedeler için fayrap etmek dikiyor

Kadınlar depremzedeler üzere soymak dikiyor

BİTLİS – Bitlis El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki yordamlı öğreticiler ve kadınlar, fahri namına diktikleri eşofman takımı, swit, pijama, nevresim ile atkı ve bereyi depremzedelere gönderdi.

Bitlis Umum Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda depremin ikinci gününden bugüne benzeri seferberlik car fail kadınlar, gereç desteği olduğu sürece imalatlarına devam edeceklerini bildirdi. Trikotaj, çul üretim ile umum sanatları teknolojileri bölümü idareci öğreticileri ile kursiyerleri, diktikleri kışlık eşofman, swit, pijama, nevresim ile argaç ve berelerin depremzedelere ulaştırılması için ilgilendiren kurumlara doğrulama etti.

El sanatları teknolojisi yordamlı öğreticisi Aynur Yılmaz, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara üstelik evgin felah dileğinde bulunarak, “İnşallah çıktı hakeza tıpkı felaketle karşı karşıya kalmayız. Ülkemizin başı sağlıklı olsun. Bire Bir araya gelip hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. Depremden etkilenen ve ilimize gelerek yerleşen ailelerimiz için nevresim dikmeye devam ediyoruz, üretmeye birlikte devam edeceğiz. Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı ve Umum Yetişek Merkezi Müdürlüğünün sunduğu materyal desteğiyle bunu gerçekleştirdik” diye niteleyerek konuştu.

Giyim istihsal teknolojisi ateş parçası öğreticisi Fatma Aydın ise depremden sonraları eş kursiyerlerle 103 swit ürettiklerini belirtti. Ziyalı, “Gereç olduğu sürece üretmeye bitmeme edeceğiz. Şu anda yavru gözyaşı gruplarına bakarak eşofman takımları üretiyoruz. Hareket sonrası haddinden fazla üşümesinler diye önceki etapta düşündüğümüz kollar üzere swit üretmeye başladık. Şimdide üreteceğimiz eşofman takımlarını göndereceğiz” dedi.

Trikotaj bölümü uz öğreticisi Gizem Magnezit dahi, kursiyerlerle depremin ikinci günü depremzedeler amacıyla neler yapabilecekleri üzerine görüştüklerini söyledi. Depremin korkusunu ve şokunu atlatır atlamaz temin ettikleri ip ve değişik malzemelerle argaç çizik örmeye başladıklarını anlatan Magnezit, “Bölgede itici havanın depremzedeleri zorlayacağından kıran argaç ve berenin sunma pir ulama olacağını düşündük. Bizde geçmiş etapta 110 atkı ve bertik ile 10 hırka yaparak deprem bölgesine gönderilmesi için gerekli yerlere ulaştırdık. Atkı bere yapmaya bitmeme ediyoruz, malzeme olduğu sürece dahi bitmeme edeceğiz. Henüz fazlasını fayrap etmek üzere dahi çaba göstereceğiz” diyerek konuştu.

Share: