‘DEPREMZEDE AYRINTILAR ÜŞÜMESİN’ DİYE ATKI VE BERE ÖRÜYORLAR

BİTLİS El Eğitim Merkezi’nde maharetli öğreticiler, gönüllülerle birlikte hareket bölgesindeki torunlar amacıyla argaç, bertik örüp, polar ve nevresim dikiyor.

Bitlis Belediyesi, Vilayet Içtimai Teavün ve El Birliği Vakfı ile gâh hayırseverlerin gönderdiği malzemelerle Bitlis Halk Terbiye Merkezi’nde trikotaj, biçki, terzilik ve çul bölümündeki yaklaşık 15 mahir müzakereci ve gönüllüler, depremin peşi sıra bölgedeki füru üzere atkı, bere, polar ve nevresim dikmeye başladı. Hazırlanan mahsulat, yetkililer vasıtasıyla sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Trikotaj bölümü çevrimli öğreticisi Sır Patal, depremin evvel gününden itibaren bölgedeki vatandaşlara muavenet etmek üzere çalıştıklarını belirterek, Şehremaneti ve ahali eğitimden bize ip ve malzeme ulaştıran herkesle iletişime geçtik. Bölgenin arz zecrî şartı soğuk çekicilik olunca bizde mesleğimiz namına birlikte yapabileceğimiz fena hâlde ayrımsız katkı adına düşündük. Atkı, bertik ördük önceki etapta. Acil yaptığımız 110 atkı ve bere, 10 hırkayı yetkililere ulaştırdık. Zelzele bölgesine gönderdik. Argaç, çizik yapmaya bitmeme ediyoruz. Materyal olduğu sürece sürdüreceğiz. Elan fazlasını fethetmek amacıyla çabalama göstereceğiz dedi.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN DİYE

Giyim ve istihsal teknolojisi ateş parçası öğreticisi Fatma Işıklı ise Depremden sonraları arkadaşlarımızla burada 103 sweat ürettik. Malzemelerimiz olduğu sürece üretmeye bitmeme edeceğiz. Yer Sarsıntısı sonrasından kolaylıkla sweat üretmeye başladık. Dallar üşümesin diye niteleyerek, ilk etapta çocukları düşündük. Deminden bile üreteceğimiz eşofman takımlarını göndereceğiz diye niteleyerek konuştu.

El sanatları teknolojisi dirayetli öğreticisi Aynur Yılmayan birlikte depremzedeler amacıyla nevresim diktiklerini belirterek, Kötü aynı ebat. Allah tıpkı daha kimseye yaşatmasın. Üretime bitmeme edeceğiz. Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı’nın sunduğu malzeme desteğiyle bunu gerçekleştirdik? ifadelerini kullandı.

Share: