Bitlisli kadınlar depremzedeler için soymak dikiyor

Bitlis Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki çevrimli öğreticiler ve kadınlar, fahri namına diktikleri eşofman takımı, swit, pijama, nevresim ile argaç ve bereyi depremzedelere gönderdi.

Bitlis El Terbiye Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda depremin ikinci gününden bugüne tıpkı seferberlik car eden kadınlar, materyal desteği olduğu sürece imalatlarına bitmeme edeceklerini bildirdi. Trikotaj, giysi üretim ile halk sanatları teknolojileri bölümü becerikli öğreticileri ile kursiyerleri, diktikleri kışlık eşofman, swit, pijama, nevresim ile atkı ve berelerin depremzedelere ulaştırılması üzere ilgili kurumlara tasdik etti.

El sanatları teknolojisi yırtıkça öğreticisi Aynur Yılmaz, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara birlikte evgin onma dileğinde bulunarak, “İnşallah bundan sonra hakeza bir felaketle yüz yüze kalmayız. Ülkemizin başı sağlıklı olsun. Aynı araya gelip ne yapabiliriz diyerek düşündük. Depremden etkilenen ve ilimize gelerek yerleşen ailelerimiz amacıyla nevresim dikmeye devam ediyoruz, üretmeye dahi bitmeme edeceğiz. Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakfı (SYDV) ve Umum Terbiye Merkezi Müdürlüğünün sunduğu malzeme desteğiyle bunu gerçekleştirdik” diye konuştu.

Giyim üretim teknolojisi maharetli öğreticisi Fatma Kültürlü ise depremden sonra avrat kursiyerlerle 103 swit ürettiklerini belirtti. Aydınlık, “Gereç olduğu sürece üretmeye bitmeme edeceğiz. Şu anda bala gözyaşı gruplarına bakarak eşofman takımları üretiyoruz. Deprem sonrası çok üşümesinler diyerek ilk etapta düşündüğümüz ayrıntılar için swit üretmeye başladık. Şimdide üreteceğimiz eşofman takımlarını göndereceğiz” dedi.

Trikotaj bölümü yırtıkça öğreticisi Sır Denizköpüğü bile, kursiyerlerle depremin ikinci haset depremzedeler amacıyla neler yapabilecekleri konusunda görüştüklerini söyledi. Depremin korkusunu ve şokunu atlatır atlamaz gerçekleştirme ettikleri iplik ve diğer malzemelerle atkı ezik örmeye başladıklarını anlatan Aktaş, “Bölgede antipatik havanın depremzedeleri zorlayacağından hava atkı ve berenin sunu adamakıllı katkı olacağını düşündük. Bizde geçmiş etapta 110 argaç ve bertik ile 10 hırka yaparak yer sarsıntısı bölgesine gönderilmesi için vacip yerlere ulaştırdık. Atkı ezik yapmaya devam ediyoruz, malzeme olduğu sürece bile bitmeme edeceğiz. Elan fazlasını fethetmek amacıyla bile çabalama göstereceğiz” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: