Böbrekleri yüzde 6 çalışan kadının hastalığına hobileri derman oldu

Böbrekleri yüzdelik 6 müteharrik kadının hastalığına hobileri çare oldu

24 yıldır böbrek yetmezliği olan avrat, hobileri yardımıyla tek diyalize girmeden hayata tutundu

EDİRNE – Edirne’birlikte, 24 yıldır hastalığı ile savaşım eden ve böbrekleri yüzdelik 6 etkin eş; ahali sanatları, saz, suret üzere hobileri sayesinde tek diyalize girmeden hayata tutunmayı başardı.

24 yıldır kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı ile savaşım eden 60 yaşındaki Fatma Kutlu Ersoy, umudunu tek kaybetmedi. Ahali sanatları, enstrüman, gösterici kabil edindiği muhtelif hobileri ile hayata tutunan Ersoy, böbrek nakli yapılacağı haset sabırsızlıkla bekliyor.

Hastalığa yakalandığı günden bu yana tek diyalize girmeden hobileri ile hayata tutunan Fatma Mutlu Ersoy, hem çevredekilerin takdirini topluyor, hem birlikte verdiği dirim mücadelesi ile örnek oluyor. Ayrıntılı yıllardır unutulmaya yüz tutmuş filografi sanatı ile uğraşan ve maharetli konumuna mevrut Ersoy, ayrımsız odasında yaptığı tablolarla evini işporta salonuna çevirdi. Objeleri üretirken ilk yazboz tahtası üzerine tıpkısı kılık çizen Ersoy, peşi sıra bu resmin etrafına çiviler çakıyor. Bu muamelat sonrası mülevven telleri ile çivilerin arasından işleyerek beğenilen objeler ortaya çıkarıyor. Mukannen belik teknikleri kullanarak çivi ve mülevven tellerle format yazıları, simetrili desenler, amblemler, Türkiye haritası, saat, çiçek, levha üzere türlü asar ortaya çıkaran Ersoy, yaptığı eserlerden bazılarını sevdiklerine ihsan ediyor, bazılarının ise satışını yaparak karı ekonomisine ulama sağlıyor.

Hastalığını teberru etmek amacıyla hobileriyle uğraşıyor

Tellerin çivilerin arasından geçirilmesiyle yapılan filografi sanatı ile balaban tıpkısı safiha oluşturan Ersoy, 4 kilodan fazla çelik çivi ve gümüş tel kullanarak yaptığı tablosunu teknik eseri olarak adlandırıyor. Bugüne kadar birçok kursa gittiğini ve filografi sanatı öğrendiğini belirten Ersoy, uğraşı adına başladığı sanatın dinamit haline geldiğini ve hastalığını unutmak üzere hobileriyle mesafe geçirdiğini tabir etti. Hastalığı ile mücadele ettiği bu zorlu süreçte hiçbir antlaşma abes durmadığını ve bütün aynı şeylerle uğraştığını nâkil Ersoy, müzik ilkin almak üzere el işi, bostan işleri kabil mütenevvi hobileri ile ayakta kaldığını söyledi.

Şu anda böbreklerinin yüzdelik 6 çalıştığını ve andıran zamanda aktarım yapılacağını dile getiren Ersoy, hobileri sebebiyle 24 senedir hiç diyalize girmeden bu günlere geldiğini vurguladı. Alelhusus ev hanımlarına gereksiz durmamaları tavsiyesinde kâin Ersoy, yatalak züğürt olmadığı sürece herkesin ayrımsız hobi ile uğraşması gerektiğini dile getirdi.

Share: