Gaziantep’te fahiş kira artışına aksülamel gösteren vatandaşlar eylem yaptı!

Gaziantep’te toplumsal medya üzerinden örgütlenen bir grup müstecir, 100. Sene Parkı’nda buluşarak gösteri yaptı. Tahminî 15 yabanlık grup, ellerinde eş sahiplerinin fahiş fiyatlarını ve görevli, zor gibi koşullar sunmasını eleştiren yazıların vadi aldığı döviz ve pankartlarla 1 saat boyunca sessizcesine bekledi. Akıbet 2 yılda 2-3 mezuniyet artan kira fiyatlarına reaksiyon gösteren grup, kiracılardan almanak ya de 6 aylık kira bedeli ile depozito ve emlak bürosu parasını evvelden isteyen aile sahiplerine tema verdi.

“ALDIĞIMIZ MAAŞIN HIZLA ALELACELE YARISI KİRAYA GİDİYOR”

Gösteri karşı bilgi veren Yakup Şekir, “Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde kirada oturuyorum. Eylemin hiçbir siyasi amacı ya üstelik ayağı yoktur. Tığ yalnız sesimizi devletimize ve sülale sahiplerine duyurmaya çalışıyoruz. Başlangıçta aldığım aylığın dörtte birini kiraya veriyordum, artan para ile ailemi rahatlıkla geçindirebiliyordum amma deminden aldığımız maaşın hemencecik derhâl yarısı kiraya gidiyor. Yükselmek istesen ayrıksı karı sahipleri bile benzeri, oportünizm yapıyor. Ayrıca taşınmazlar komisyonları, depozito birlikte var. 6 mahiye kirasını peşinen isteyenler ayrı tıpkı ağrı” dedi.

Ücreti tasarruf etmek istemeyen kiracılara karşı ev sahiplerinin “Oğlum evlenecek, satacağız kurtarmıyor bizi” gibi amade bahanelerle evi boşalttırdığını tamlayan Şekir, sokakta ara vermek istemeyen insanların ise mecburen zamları kabul ettiğini kaydetti.

“YETER ARTIK BİZİ DUYUN”

Kiracılardan Meliha Dikmen ise 2-3 intaç küsurat icar fiyatlarının beraberinde aile sahiplerinin kiracılarda aradığı şartların birlikte ağırlaşmaya başladığını belirterek, “En balaban sorunumuz sülale sahipleriyle. Kira üstüne anlaşamıyoruz. Yaklaşık bin TL icar ödediğimiz habbe aktüel kira ecir 3 bin ile 4 bin TL’yi buldu. Apayrı aynı sülale arasak bu kat ayrıksı aile sahipleri fırsatçılık yapıyor. Bulunmayan işyar şartı, yok mütekait şartı diyorlar. Yeter imdi bizi duyun” diye konuştu.

Kiracılar, Türkiye’nin son dönemdeki iktisadi sıkıntılarını fırsata çevrilemek isteyen sülale sahiplerini itikatlı olmaya davet etti. Çevredeki vatandaşlar ise dövizlerin üzerindeki yazıları okuyup, gönülden eylemi izledi.Share: