CHP Genel Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ Açıldı.

CHP Genel Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Işık Sergisi’ açıldı. CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, “Burada iki boyutlu sergi var. Aynı; karye okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 karye okulu mecbur, onların fotoğrafları var. Tıpkısı taraftan da 21 köy enstitüsünün sakat abur cubur ve şu andaki sapa halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Biz, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine makul yıpranmamış tıpkı yetişek-talim modelini hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Ankara Saylav Sebep Kayaç, Muğla Mebus Suat Özcan, Yozgat Saylav Şanlı Keven, Hatay Saylav Serkan Topal, 21 köy enstitüsü ziyareti sonrası CHP Umumi Merkezi’nde fotoğraf sergisi açtı. Sebep Kaya, sergiye ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de terbiye sistemi, terbiye yuvaları çökertilerek çürümeye metrukiyet edildi. Genel Komutan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve terbiye politikalarından mesul Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Lale Karabıyık ile birlikte, TBMM Milli Yetişek, Kültür, Toyluk ve Spor Komisyonu üyeleri olarak 21 köy enstitüsünü durumunda inceleyerek karye enstitülerinin şu andaki durumu, geçmişteki durumunu fotoğraflarla dönem ışığına çıkardık. Buradaki amacımız, köy enstitülerindeki eğitim bilimi-öğretim programını bugünkü kuşaklara anlatabilmek, antrparantez da o okullarda müterakim olan demirbaşların durumunu belirleme etmekti. Zira binlerce, on binlerce kitabın heba edildiğini gördük. Türkiye’de yeryüzü cesim piyanoların birlikte demirbaşa kaydedilmediğini gördük. Bunların tümünü dönme ışığına çıkardık.

Burada iki boyutlu sergi var. Bir; karye okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 karye okulu sınırlanmış, onların fotoğrafları var. Ayrımsız taraftan de 21 karye enstitüsünün sakat havadan ve şu andaki izbe halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine akıllıca bakir bir eğitim-talim modelini hayata geçireceğiz.”

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Ülkemizdeki eğitim sistemini henüz mebzul anlayabilmek için karşılaştırmalı kendisine vira etmek gerekiyordu. Özellikle köy enstitülerinin kuruluşunu ve sürecini bizzat giderek gördük. Bu fotoğraflarda köy enstitülerini yaratanların heyecanını, umudunu, ülkemizin tavazzuh yolundaki rolünü görebiliriz” dedi.

CHP Hatay Saylav Serkan Topal, “O dönemde üretim vardı, selen vardı. Yetenek, tecrübeyi hep millete yansıtan ayrımsız eğitim anlayışı vardı” diye niteleyerek konuştu.

CHP Yozgat Saylav Mürtefi Geven ise şunları söyledi:

“Türkiye’de kabarmak mergup laik ve kamusal eğitimin ziyalı yüzü karye enstitüleri ve köy okullarının geri ve bugününü kıyaslayan aynı sergiyi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Türkiye’de bugün eğitimin geldiği noktayı bu resimler anlatıyor. AKP, kuvvet, eğitimi hangi noktaya getirdi, bu resimlerde görünüyor.”

Share: