CHP Niğde İl Başkanı Erhan Hiçlik: Niğde Şehir Merkezinin Kıran Bölgesine Alınmasını ve Vatandaşımızın Mağduriyetinin Giderilmesini İstiyoruz

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Ademiyet, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Niğde’deki birçok binanın birlikte hasar aldığını belirterek, “Boşaltılan binalar var ve birçok yapı mühürlendi, acil yadımlama kararı alındı. Binlerce can Niğde’da kıygın oldu. Niğde’nin kent merkezinin özellikle afet bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Erhan Ademiyet ve CHP Tarz İlçe Başkanı Kamil Davarcı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Niğde’dahi evleri ve iş yerleri hasar gören vatandaşları görüşme etti.

“ELAZIĞ DEPREMİNDEN SONRALARI ’29 BİNA HASARLI’ DENİLDİ AMMA BİR ILAÇ ALINMADI”

İl Başkanı Gaybubet, şöyle konuştu:

“6 Şubat’ta meydana mevrut depremde Niğde’de bir nice etkilenen binalar var. Boşaltılan binalar var ve birçok yapı mühürlendi, müstacel katabolizma kararı alındı. Zaman de bu binaların önündeyiz. Bunun üzere birçok çatı var. Binlerce can Niğde’de mağdur oldu. Niğde’nin site merkezinin özellikle kıyamet bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Tığ, Elazığ depreminden bilahare tıpkısı istifham önergesi vermiştik, küçük ay içerisinde, 2020’de. ‘Burada depreme dayanaksız çatı var mı, kamu binaları var mı’ diye. Çevre ve Kentçilik İl Müdürlüğü’nden bize mevrut yazıda, 29 binanın hasarlı olduğu ve depreme narin olduğu, önlemlerin alınacağı söylendi. Bu binalar da o binalardan birisi ama hiçbir ilaç alınmadı. Zaman bu binalar boşaltıldı. Yurttaş eşyasını el kurtardı, mühürlendi ve yıkılacak binalar. Biz, Niğde’deki vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini ve Niğde’nin birlikte afet bölgesine alınmasını istiyoruz.”

“KARI SAHİPLERİ VE İŞ YERLERİ SAHİBİ YERINE MAĞDURUZ. GEREKLİ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR”

Niğde’birlikte depremde evi hasar gören bir vatandaş, “Mağdur olduk, ocak bulamıyoruz, kira pahalı. O yüzden mağduriyetimizin tıpkısı zaman geçmiş giderilmesini istiyoruz. Kiralık familya bulamıyoruz, şu anda huzurevinde kalıyoruz” dedi.

Niğde’de depremde hareket yeri hasar gören tıpkı vatandaş ise “Şu anda güç hasarlı görünüyor, askıya çıkmadı. Askıya çıktıktan sonralari itiraz edilecek. İtiraz böylelikle gerekli incelemelerin yapılmasını bekliyoruz. Küçük esnaf kendisine, eş sahipleri namina mağduruz şu anda. Mukteza aynı izah yapılmıyor. Bekleyeceğiz, apayrı çaresi bulunmayan” diyerek konuştu.

Share: