CHP’den cemi belediyelere ‘yurt’ çağrısı

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üstüne, Yerli Yönetimlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun yoluyla partinin cemi şehremaneti başkanlıklarına resmi yazı gönderildi.

Yazıda şöyle denildi:

AĞIR MAĞDURİYETLER OLUŞTU

*Son 20 yılda, ülkemizin neredeyse temas alanında derin sorunlar yaratan siyasal erk, öğrencilerimizi üstelik sakil tıpkı tahaffuz sorunu ile karşı karşıya bırakmıştır.

*Ülkemizdeki mektepli sayısı artarken, mikro kapasitelerinin bu artışı karşılayamaması, ne yazık kim öğrencilerimizi basamak kiralama için itmektedir.

*Fakat ev kiralarında yaşanan yabansı artışlar ayn önüne alındığında, mikro gelirli öğrencilerimiz bu seçeneği kullanmakta birlikte engel çekmektedir.

*Bu sevgili, öğrencilerimizi ve ailelerini dokunaklı mağduriyetler altında bırakmış, pek çokça öğrencimiz var olan hayat pahalılığının üstüne eklenen barınma sıkıntısı karşısında yetişek hayatlarını yetirmek zorunda kalmıştır.

HALKIN BELEDİYELERİNE ETKI DÜŞÜYOR

*İktidar, bu sorunun çözümüne müteveccih hiçbir enerjik aşama atmamıştır. Bu nedenle, gücük müddet sonraları başlayacak yeni yetişek-talim yılında öğrencilerimizi esasen boğunuk bir proses beklemektedir. Bu kapsamda, halkın belediyelerine yine yetişkin tıpkı rehavet düşmektedir.

ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ BİR SEFERBERLİK

Yazıda, belediye başkanlarından 3 başlıkta mücahede yapılması istenerek, şöyle denildi:

*Belediyelerimiz, şevket yurtlarına yerleşemeyen ve hususi mikro ücretlerini ya dahi ocak kiralarını karşılayacak dirimsel düzeyine eş sıfır öğrencilerimiz üzere yıpranmamış bir seferberlik başlatmalı, eskimemiş imkânlar yaratarak öğrencilerimizin yanında durmaya bitmeme etmelidir.

LOJMANLAR, MİSAFİRHANELER ÖĞRENCİLERE AÇILACAK

*Belediyelerimiz, kullanılmamış yetişek-tedris yılı için gelebilecek taleplere müteveccih araştırmalara başlamalı, bu taleplerin karşılanmasında genişlik etkin yöntemi şimdiden belirlemelidir.

*Öğrenci yurdu namevcut ya de mevcut kapasitesi talepleri karşılamaya yeterli sıfır belediyelerimiz; hizmet binalarını, lojmanlarını, misafirhanelerini ya bile kiralama yolu ile bölgelerindeki hususi tesisleri öğrencilerimizin kullanımına arz etmek için hız göstermelidir.

*Belediyelerimiz, tahaffuz desteği beraberinde, sıkıntılı gelirli olduğu tespit edilen öğrencilerimizin karı kiralarına ya da özel güçlükle ücretlerine imkânlar ölçüsünde nakdi yardım desteği sunmalıdır.”

SORUMLULUĞUN ALTINDAN KALKACAĞIZ

Torun, yazının böylecene “Yekpare baskılara karşın iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştıran belediyelerimiz, bu sorumluluğun altından üstelik başarıyla kalkacaktır. Cemi engellemeler karşısında el amacıyla çalışmaya bitmeme eden siz kızıl uray başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: