Çıban ağrısı için kalın reçete kullananlara ‘baş ağrısı günlüğü’ tavsiyesi

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Esra Acıman Demirel, ayda 3 yahut 4’ten aşkın kafa ağrısı şikayeti olanlara, ‘kelle ağrısı günlüğü’ tutmalarını başvuru ederek, “Günlükte; kelle ağrısının başladığı zamanı, şiddetini, sıklığını, ne veca kesiciyi kullandıklarını yazmalarını istiyoruz. Çokça çok analjezik ya birlikte migrene hususi ilaçları kullanmaları, hastalarda gösterişli başlangıç ağrısına etmen olabiliyor. Bunu üstelik engellememiz gerekiyor” dedi.

Sinir Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Esra Acıman Demirel, ‘sevimsiz mir ağrısı’ diye ayrımsız kavram olduğunu belirterek, “Özellikle soğuk havalarda, soğuk bire bir şeyler yenmesiyle, haricen soğuğa maruz kalınca evet dahi soğuk suya dalmakla tetiklenebilen alelumum tek yanlı saplanıcı, göz arkası, cebin ve şakaklarda bir mebde ağrısı oluyor. Soğuktan korunarak engellenebilecek benzeri sarrafiye ağrısı. Itici sarrafiye ağrısı migreni tetikleyebilir. Migren hastalarını bir nice hava tebdili etkileyebiliyor. Soğuk havanın migreni zahir tetiklediği yekpare yerine bilinmiyor ama beyindeki kimyasal dengeleri değiştirdiği düşünülüyor. Sevimsiz havada sinüzit ser ağrısı ayrıksı kafa ağrılarıyla çok karışmakta. Sinüzitin daha değişik klinik bulguları bulunan. Büyüklenme akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı, curcunalı değişikliği ve yüzde dolgunluk olabiliyor. Migren hastaları soğukta tetiklenebiliyor. Bunu birlikte hastalar özellikle ‘saksı ağrısı günlüğü’ tuttuklarında, ne havalarda mir ağrılarının arttığı ve neyin tetiklediğini henüz abat kavrayabiliyorlar. Antipatik havanın tetiklediğini biliyorsak, hastaya bu havalarda vacip değilse dışarı çıkmamaları, saçlarını yıvışık bırakmamalarını, bu dönemde elan erken ilaçlarını almaları, tagaddi ve uykuya özen etmelerini önerebiliriz” diye konuştu.

‘BAŞ AĞRISI GÜNLÜĞÜ’ Ayda 3 veya 4’ten aşkın mebde ağrısı şikayeti olanlara ‘baş ağrısı günlüğü’ tutmalarını önerdiklerini söyleyen Demirel, “Ayda 3-4’ten aşkın mebde ağrısı varsa ve bu beş altı dönem sürebiliyorsa bunu nasıl günlükle sınırlamak gerekiyor. Günlükte; kelle ağrısının başladığı zamanı, şiddetini, sıklığını, hangi ağrı kesiciyi kullandıklarını yazmalarını istiyoruz. ‘İlaç lüks kullanımı mebde ağrısı’ diye aynı terim var. Hastaların haddinden fazla aşkın ağrı kesici evet birlikte migrene hususi ilaçları kullanmaları de hastalarda aheste aynı mir ağrısına sebep olabiliyor. Bunu de engellememiz gerekiyor” dedi. ‘SU’ ÖNERİSİ Çay, kıraathane yahut semere sularının günce ihtiyacı karşılamada su kadar tam olmadığını ve akarsu içmemenin de mir ağrısına illet olabileceğini tamlayan Demirel, “Yarım Baş Ağrısı esas ağrısının tanısında süre ve sıklık çok şanlı. 4 saatten etraflı 72 saatten beş altı olan temel ağrılarını migren adına tanımlıyoruz. Bunun beraberinde zonklayıcı, bulantı kusmanın zevcelik ettiği, şiddetinin orta ve pahal olduğu ağrılardır yarım baş ağrısı sarrafiye ağrıları. Eğer bu ağrıları çekiyorsanız migren tanısı açısından bire bir nöroloji doktoruna başvurun. Bu hastalığın tanısı oylumlu ve buna sebep olan tetikleyici faktörlerden korunmak makro. Ayda 4’ten fazla mebde ağrısı varsa ya da günce aktiviteyi aheste derecede etkiliyorsa bu hastaların birlikte yasaklayıcı otama alması gerekir” diye konuştu.

Share: