Çocukluk hayali asıl oldu, yerleştiği köyünde bire bir ilki gerçekleştirdi

Çocukluk hayali hakikat oldu, yerleştiği köyünde aynı ilki gerçekleştirdi

Doğduğu köye yerleşen zahmetli astsubay, bölgede ilki gerçekleştirdi

15 dönümlük arazisinden 50 ton yayın bekliyor

ÇORUM – Türk silahlı kuvvetlerinden zahmetli olduktan sonra doğduğu köye yerleşen tekaüt Astsubay, 15 dönüm alanda yetiştirdiği deveci armudunun hasadına başladı. Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini belirten Yüksel Bilgili, 50 ton yayın beklentisi olduğunu söyledi.

Bitirmiş Komutanlığı’ndan zahmetli olduktan bilahare doğduğu topraklara dönen Mütekait Gedikli Yüksel Bilgili, ilçeye bağlı Karakaya Köyü’nde felç sulama sistemi ile bahçesinde armut yetiştirmeye başladı. Tıfıl olarak başladığı armut yetiştiriciliği işine henüz sonradan aç adına devam ettiğini anlatan Bilgili, “Bin 200 sayı 9 yaşında ağacım var. Ağaç başı tahminî 25 kilo verim almaktayım. Bu sene yağmur yönünden domuzuna geçti, 50 ton armut hasadı yapmayı hedefliyoruz” dedi.

9 yıl önce emekli olduktan sonradan sarban armudunun bu bölgede da yetişebileceğini düşünerek, 35 dönüm arzisinin 15 dönümünü sarban armuduna ayırdığını tamlayan Apaydın, “15 dönüm alanda kısaca Bin 200 nısıf bacaksız armut ağacım var. Bu yıl 8. yaşı dolan bu ağaçlardan durum ediyorum 50 ton civarında tıpkı nişane elde edeceğim” şeklinde konuştu.

‘Çocukluk hayalimi yapmak üzere döndüm’

İlk geldiğimde bu alana bahçe tesis etmeye çalıştığın burasının aylak vaziyette ayrımsız yerey olduğunu hatırlatan Apaydın, “Burası dedemin bağıydı, benim çocukluğum bu bağda ilgi beklemekle geçti. O zamanlar hakeza tıpkısı hayalimiz vardı. Emekli olduktan sonradan üstelik geldim ve hayalimi akdetmek için başladım. Şuanda dahi çalışıyorum. Kayırıcı etraf alelhusus kaba toprak şeklinde atıl araziydi. Buraları bahçe haline getirebilmek amacıyla siftinlik benzeri düzentileme harcadık. Bu şekilde neticesini aldığımız antlaşma o yorgunlukların tek tanesi aklımıza gelmiyor” diye konuştu.

‘700 gram armutlar iriliği ile dikkat çekiyor’

Her boydan armudun yetiştiğini belirten Yüksel Bilgili, kâh armutların 700 grama ağırlığında olduğunu ve iriliğiyle özen çektiğini belirtti. Armutların tamamen uzvi koşullar altında yetiştirildiğini belirten Yüksel Apaydın, 700 grama kadar olan armudu görenlerin hayrete düştüğünü ifade etti.

‘Hasat 8 ahit bitmeme edecek’

Armut hasadını 9 hanım toplanmış 12 çalışan ile gerçekleştirdiğini ve kısaca 8 çağ bitmeme edeceğini söyleyen Apaydın, “Bayanlardan toplamacılar var, boylarına göre ayıranlar var. Ayvaz çalışanlarımız dahi bayanların yetişemediği alanlara merdivenlerle dip dallarda ki hasadı gerçekleştiriyor” dedi.

Yetiştirdiği armutları iç piyasada pazarlayacağını söyleyen Bilgili, “Henüz ilk Çorum’da kâh firmalara toplu kendisine veriyordum fakat bu sene istediğimiz fiyatı alamadığımız ve maliyetimizi kurtarmadığı üzere çöz etraf birlikte Sungurlu ve Çorum bölgesinde pazarlamayı hedefliyorum. Bununla ilişik market, manav ve Pazarcı esnafıyla görüşmelerimiz var” ifadelerini kullandı.

Share: