Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilgili “Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar lira hesaplı fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Mehabet Su İşleri aracılığıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın en eşsiz kaynaklarından biri olduğunu tabir fail Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan akarsu kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden en büyüğüne kadar cümle canlıların avlu kaynağı olan suyun temas damlasının değerini haddinden fazla dolgunca farz etmek gerektiğini anlatan Erdoğan, birlik bunlar yanında suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar zorlu çokça alanda ekonomik değere ehil olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın asıl altyapısı olan şahıs artışı ve teknolojideki gelişmelerle her geçen devir daha çok ihtiyaç duyulan enerjinin arz mehabetli kaynaklarından birinin de su olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Yer Yağı, kömür, doğal gaz kadar dünyanın ilişkin kaynaklarını hoyratça tüketen taşıl yakıtların aksine suyun yenilenebilir benzeri enerji kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üstelik fosil yakıtlar, gelgel kirliliğinden, global ısınmaya büyüklüğünde mukavemetli çok soruna de kere açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının ehemmiyetini daha bile artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir enerji üretiminde en oylumlu imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda ağırbaşlı avantajlar sağlıyor. Sudan elektrik üretimi, mekân kirliliğine kez açmayan, mergup suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri üzere kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave zorlu çok imkanı yanı sıra getiriyor. Türkiye gibi kaynakları merbut bir büyüklük üzere sudan ruh üretimi sayesinde az içre küsurat paranın ciddi kalkınma yatırımlarında kullanılması sunu az sair hususlar kadar önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla memur kuruluşu Ihtişam Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü beraberinde özel sektörü de canlı şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini tabir etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Hekim Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Içbükey üzere yüksek kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin ruh istihsal kapasitesine almanak 1,9 milyar kilovatsaate mail yardım sağlayacak yeryüzü erdemli barajımız Yusufeli üstelik finiş aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini elan acul harekete buyurmak için 2003 yılında hususi sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi ayrımsız aşama attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Böylece hidroelektrik istihsal kapasitemizi kısa sürede 2,5 hatim artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Yararsız el altında ülkemizin bütün oturmuş gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Bire Bir bambaşka ifadeyle ülkemizde yanan gelişigüzel 3 lambadan birinin elektriği, akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada kayran aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni organizasyon elan kazandırıyoruz. Kamu özel sektör hareket birliğiyle 20 farklı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat müesses güce ve yıllık 2,3 milyar kilovatsaat enerji istihsal kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar teklik kazançlı fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından etraflı yıllar süresince ekonomimize ek ayar sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, akıbet 20 yılda ülkeye, bugün açılışını yapacaklarıyla gelişigüzel 605 yıpranmamış hidroelektrik santrali kazandırmak ve toplanmış rakamı 730’a çıkarmakla gurur duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Öz hükümetlerinden geçmiş bu sayının çabucak 125 olduğunu da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içmece suyu amaçlı olanlarla birlikte demincek bütün baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin bütün su ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküpün üzerine çıkarmamız sebebiyle sunma kurak mevsimlerde bile bundan sonra susuzluk yaşamıyoruz. Bittabi hidroelektrik santralleri amacıyla nesir ettiğimiz barajların oylumlu benzeri kısmı şehirlerimize içme suyu ölçü ve sulama gayeli adına üstelik kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp dimdik ve daima içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Hep şunu söyledim, akarsu medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa gayri medenisiniz. Başkaca ülkemiz sınırlarını dahi aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Bahis üretmedik, hareket ürettik.”

(Sürecek)

Share: