Demirci’de ballıdarı üretimi Ekincilik ve Orman Bakanlığının amut desteğiyle artacak

Manisa’nın Demirci ilçesinde ballıdarı rekoltesinin iki katına çıkarılması için üreticilere Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla 10 bin 350 ağaç dağıtılacak.

Kiraz, badem, çiğde ve cevizin beraberinde incir üretiminin da yaygınlaştığı Demirci’dahi rekolteyi arttırmak amacıyla Ekincilik ve Orman Bakanlığına sınırlanmış Bitkisel Üretim Umumi Müdürlüğü iş başlattı.

Bu kapsamda hele kırsal mahallelerdeki üreticiye yüzde 75’i teberru tutmak amacıyla 10 bin 350 ballıdarı fidanı verilecek. Böylelikle yıllık 150 titrem olan rekoltenin 300 tona yükseltilmesi hedefleniyor.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, AA muhabirine, Demirci’bile 285 dekar alanda ballıdarı istihsal yaptıklarını söyledi.

Bölgedeki ballıdarı üretimini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Şenyurt, “Ekincilik ve Orman Bakanlığımız Nebati Üretim Genel Müdürlüğümüzün projesi kapsamında çiftçimize yüzde 75 hibeli adına 10 bin 350 ballıdarı fidanı dağıtacağız. Hedefimiz dağıtılacak bu fidanlar ile ballıdarı üretim rekoltemizi 300 ton üzerine çıkarmak.” dedi.

2 maaş hasat sezonu başladı

Öte yandan Boyacık, Mezitler, Alaağaç, Ayvaalan, Ahmetler ve Hırkalı mahallelerinde üretilen incirlerin hasadı sürüyor.

Yaklaşık 2 kamer süren hasat döneminde üreticiler, topladıkları incirleri ebadına göre sınıflandırılarak kasalara diziyor. Bölgeye mevrut tüccarlar eliyle alınan mahsulat henüz sonraları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya kabil iri şehirlere atıf ediliyor.

İncir üreticisi Halil Sönmez, arazisindeki 100 ağacı haftada iki kez hasat ettiğini anlatarak, “İncir bu yörenin anlaşma kaynağı, bu mevsim verimden memnunuz.” diye konuştu.

Share: