Depremde annesini kaybeden 6 yaşındaki Naz’ın annesinin ikizi teyzesine ‘anne’ diye seslenmesi yürekleri sızlattı

Depremde annesini kaybeden 6 yaşındaki Naz’ın annesinin ikizi teyzesine ‘temel’ diye seslenmesi yürekleri sızlattı

Annesinin ikizine “esas” dedi

Enkazdan 36 saat sonradan kurtarılan 6 yaşındaki Işve yaşadıklarını anlattı

BİTLİS – Hatay’dahi yıkılan binanın enkazından 36 saat sonra çıkarılan ve umum ailesini kaybeden 6 yaşındaki Işve Zeki, annesinin biricik er bezi ikizi olan teyzesine ‘temel’ diye seslenmesi yürekleri sızlattı.

‘Asrın Felaketi’ yerine adlandırılan Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremlerde binlerce bina yerle bire bir olurken, binlerce kişinin hayatını kaybettiği 10 ilde kontrol istirdat çalışmaları ise devam ediyor. 6 Küçük Ay tarihinde saat 04.17’dahi 7.7 kadar meydana mevrut önceki depremde Hatay’ın Odabaşı Mahallesi’nde kâin bire bir binada yaşayan ve depreme uykuda yakalanan 6 yaşındaki Şımarıklık Zeki ile asıl Baylan, ağababa Öner ve abi Beyazıt enkazda kaldı. İstanbul Ataşehir Belediyesi ekipleri tarafından taharri kurtarma çalışmalarının olduğu binanın enkazında 36 saat sonradan 6 yaşındaki Zenginlik, sağ namına kurtarılırken ailesi ise tıpkısı enkazda hayatını kaybetti.

Minik Zenginlik’ın annesinin ikizi olan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde hayat dolu teyze Cemile Coşkun ise depremin arkası sıra müstacelen Hatay’a gitti. Kız kardeşi, eniştesi ve yeğeninin ebedî uyku ettiğini duyan Coşkun, şişman çeki yaşarken 6 yaşındaki yeğeni Şımarıklık’ın enkazdan sağlıklı namına çıkarılması ise kendisini tıpkısı nebze olsun sevindirdi. Naz’ın enkazdan çıktığı an annesine çokça benzeyen teyzesi Coşkun’u görür görme engelli ‘asıl’ diye boynuna sarıldığını söyleyen Cemile Ateşin, minik Zenginlik’ın hastanedeki tedavisinin ardından Tatvan ilçesindeki evine getirerek evlatlık peyda etmek istediğini söyledi.

İhlas Bili Ajansına mütekellim 6 yaşındaki Zenginlik Zeki, hareket anında yaşadıklarını anlatarak, hayatını kaybeden annesi için ‘annem uyudu’ sözlerini kullanması yürekleri sızlattı. Minik Baylanlık, “Annem bana hiç ses vermiyor ve sonsuz gözü kapalıydı. Asıl ve babamın telefonunun çaldığını duyuyorum amma telefonunu göremediğim üzere açamıyordum. Abimi ve babamı hiç görmedim, takkadak annemin yanındayım. Amma annem birlikte hiç uyanmıyordu. Sürekli annemi çağırıyordum amma annem beni tek duymuyordu. Ego annemi uyandırıyordum ama uyanmıyordu. Beni Hüseyin abi kurtardı. Annem şu an mezarda toprağın altında ve uyudu. Annemin gelmesini istiyorum. Gelmezse haddinden fazla üzülürüm” diye konuştu.

“Acımız haddinden fazla balaban”

Yeğeninin enkazdan menfaat sokak ‘esas’ diye boynuna atladığını söyleyen teyze Cemile Coşkun ise “Acımız çok nazik. Tanrı ölenlerin hepsine yağmur eylesin. Olgun aldığımız kabil Hatay’a gittik. Kız kardeşim, yeğenim ve eniştem ebedî uyku etmişti. Yeğenim Naz bir tane esen olarak kurtuldu. Bilcümle ölmüşlere yağmur diliyoruz. Acımız süfli haddinden fazla balaban. Şımarıklık enkazdan menfaat sokak beni önce gördüğü zaman annesi sandı. ‘Ana’ diyerek boynuma atladı. Bana ‘yaşıyor musun’ diyerek sordu. Bende olur kızım yaşıyorum dedim. Sözün bittiği yerdeyiz. Naz’ı kendimle Tatvan’a getirdim ve yeğenimi evlatlık kazanmak istiyorum. Baylan benim ikizim ve tıpkı elmanın iki yarısı gibiydi. Çokça üzgünüz, anlatacak kelimelerimiz bulunmayan. Işve enkazdan çıktıktan sonraları daima yanımdaydı. ‘Temel beni götür’ dedi. Hatta Naz’a babaannen ve deden dahi var onlarla tevakkuf etmek mı yoksa benimle karışmak mi istiyorsun diye niteleyerek sordum. Bana ‘anne seninle katılmak istiyorum’ dedi. Şu dakika bensiz tıpkı yerde duramıyor” şeklinde konuştu.

“Teyze adına değil annesi olarak her konuda yanında olacağım”

Elinden geldiği kadarıyla Şımarıklık’a üvey anne yapmaya çalışacağını dile getiren Ateşin, “Evlatlık yapmak istiyorum hep yanımda olsun. Gelişigüzel konuda değme zaman tıpkı teyze olarak değil de temel olarak yanındayım. Bana ‘anne’, eşime de ‘ağababa’ diye niteleyerek seslenme ediyor. Hatay’bile evleri yıkıldı, kul ona tıpkısı akort kurmak istiyorum. Tanrı bütün yardımsever insanlarımızdan razı olsun. Rabbim aheste güç verdiği sürece Şımarıklık’a çokça güzel tıpkısı eğitim bilimi vereceğim. Okula de göndereceğim. Vakit Kaybetmeden istiyorum ki benim yanımda olsun ona cemaat çıkayım. Annesi benim canım, ikizim, kardeşim. Şımarıklık çokça fikirli bir çocuk temas şeyi çokça güzelce anlıyor. Rabbim bizlere güzel enik eylesin” dedi.

Share: