Sınırlı spor salonu depremzedeler üzere ‘Sosyal Markete’ dönüştürüldü

Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen depremzede aileler; gıda, giysi ve aş damı malzemelerini kaymakamlık eliyle mecbur spor salonunda oluşturulan içtimai marketten karşılıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremler amacıyla Türkiye biricik kalpgâh olurken, Çakal Armudu ilçesinde ise depremzedeler üzere toplumsal market oluşturuldu. Çakal Armudu Kaymakamlığı koordinasyonunda toplanan yardımlar hem kıyamet bölgelerine gönderiliyor hem dahi kapalı spor salonunda oluşturulan içtimai marketle depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Konuyla ait gazetecilere açıklama yapan Ahlat Bilgisizlik Merkezi Müdürü ve Deprem Koordinatörü yerine görevlendirilen Çetince Gülmez, “Depremin yaşanmasından çabukça sonradan Yabani Armut Kaymakamımızın görevlendirmesiyle sarsıntı koordinasyon birimini bilgisizlik merkezimizde kurduk. Hemen fahri gençlerimizi alana çağırma ettik. Tahminî 250 gencimiz buraya gelerek toplanan yardımları dizmek için sahaya yayıldılar. Ahlat çok büyük benzeri duyarlılık göstererek, ayni ve nakdi yardımlarını affetmek istediler. Bu yardımları kullanarak spor salonumuzda bire bir sosyal market oluşturduk. Buraya gelen kestirmece 240 aileye hizmet verirken bir zamanda Adıyaman ilkin almak amacıyla Hatay, Kahramanmaraş illerine bile halkımızın bağışlarıyla yardımları ulaştırdık. Halkımızdan Cenabıhak razı olsun. Benzeri küçümseme vardır, ‘Bu milletin külüne üfleseniz altından inan çıkar.’ Rabbim emeği sabık herkesten razı olsun. Ilkin Ahlat Kaymakamımız ile Ahlat Uray Başkanımız kalkmak için değişik emeği güzeşte herkese çokça teşekkür ediyorum. Şu günde içtimai marketimizi burada oluşturduk. Buraya depremzede aileler gelerek azık, aş damı malzemeleri, kıyafet ihtiyaçlarını buradan alıyorlar. Tıpkısı zamanda fahri gençlerimiz içtimai medyadan müzaheret çağrılarında bulunuyorlar ve halen daha yardımlar geliyor. Sonrasında gençlerimiz telefonla dahi aileleri arayarak ihtiyaçlarına oldukça kaymakamlığımızın tahsis ettiği vesait ulaştırıyor” dedi.

Diyarbakır’dan mevrut depremzede Kadın Kıpırdak ise “Depreme Diyarbakır’da yakalandık. Çok baskı aynı buut. Allah tek Müslüman’a göstermesin. Rabbim hepsine koruyucu olsun. Cenabıhak devletimize arıza vermesin. Bize kapılarını açanlara teşekkür ediyorum. 10 sevimli geldik ve Yabani Armut Öğretmenevinde kalıyoruz. Çocuklarımın evi yıkıldı. Çocuklarım de konukevinde oturuyorlar. 2 çocuğum Diyarbakır’birlikte vazifeli adına çalışıyorlar. Bizde buraya geldik. Bizlerle haddinden fazla dolgunca ilgileniyorlar. İhtiyaçlarımızı buradan alıyoruz, yine Tanrı razı olsun” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: