Depremzedeler: “Kıyamet kopuyor zannettik”

Kargaşa’ya getirilen depremzedeler, “Facia kopuyor zannettik” diyerek yer sarsıntısı takkadak yaşadıkları yılgı mahmul anları anlattı.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin peşi sıra Kalaba’nun mütenevvi noktalarında depremzede vatandaşlar misafir ediliyor. 102 şahsiyet kapasitesi mevcut Kült İşleri Başkanlığı Kült Akademisi Ordu Dini İhtisas Merkezi üstelik depremden etkilenen vatandaşlara ocak sahipliği yapıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 6 Şubat tarihinde meydana mevrut depremlerin peşi sıra cemi Türkiye’den bölgelere destekler devam ediyor. Depremzede vatandaşlar, kendileri için belirlenen noktalarda tahaffuz ihtiyaçlarını karşılıyor. Bazen vatandaşlar ise evlerini depremzedeler amacıyla açıyor. Kalaba’üstelik ise şu esas kadar tahminî 6 bin depremzedenin mihman edildiği belirtiliyor.

Din İşleri Başkanlığı Kült Akademisi Kargaşa Dini İhtisas Merkezi üstelik 102 kişilik kapasitesini depremden etkilenen vatandaşlar üzere açarken, kapasitesinin yüzdelik 90’ı meşbu durumda. Merkezde, füru amacıyla baziçe alanları ve libas ile özge ihtiyaçların ücretsiz karşılandığı tıpkısı delik bulunurken, İl Müftülüğü aracılığıyla görevlendirilen kadın eğitmenler kadınlara ve çocuklara psikolojik destek sağlıyor.

“Kıyamet kopuyor zannettik”

Depreme Osmaniye’nin Bostan ilçesinde yakalanan Güllü Dönmez isimli kadın, yaşadıklarını anlattı. Zelzele dolayısıyla saygı meşgul anlar yaşadıklarını kaydeden ve arz sıradan kardeşleri ile onların ailesini kaybettiklerini rapor fail Dönmez, “Afet kopuyor zannettik. Çocuğumun üzerine eğilip kaldım. Dışarıya çıktık ve akrabalarımızı aramaya başladık. Arz kıytırık kardeşimizden vukuf gelmedi. Duyduk kim çatı yıkılmış, 2 kızı, eşi ve kendisini kaybettik. Tanrı kimseye tıpkı elan yaşatmasın. Cemi Türkiye’nin acısı vardır amma bizimki haddinden fazla değişik. Ciğerimiz yanıyor, daim kendisine aklımıza geliyor. Bura meydan olduğunu söyleyip bizi kabul etti. Tanrı razı olsun. Çok güzel deste gösterdiler ve o ilgiyi görünce çokça daha hüzünlendik. Allah buradaki insanlardan ve devletimizden razı olsun” dedi.

“Devletimiz bu süreçte seçkin yere ulaşmaya çalışıyor”

Güllü Dönmez’in eşi It Canlı Dönmez ise depremde sallantıların haddinden fazla mufassal sürdüğünü söyledi. İlk yol böyle detaylı süren yer sarsıntısı ile karşı karşıya kaldıklarını anlatım fail Mütehammil Dönmez, “Sabaha kadar yolda kaldık. Halk bütün dışarıda ürkü içerisindeydi. Allah benzeri daha göstermesin. Devletimiz bu süreçte seçme yere ulaşmaya çalışıyor. Buradaki ağırlanma şeklimizden dahi haddinden fazla memnunuz. Şu dakika üzere haddinden fazla şükür tıpkı eksiğimiz namevcut” şeklinde konuştu.

“AFAD ile koordineli ayrımsız şekilde burada misafirlerimizi barındırıyoruz”

Ilmek İşleri Başkanlığı Din Akademisi Kalaba Dini İhtisas Merkezi Müdürü Şükrü Dinlek, tamlık Türkiye gibi kendilerinin dahi Din İşleri Başkanlığı olarak depremzedelere tam imkanları sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye’deki 30’un üstünde akademi merkezini depremzedelerin barınma ihtiyaçları üzere sunulduğunu kaydeden Dinlek, “Burada 102 kapasitemiz var, bu kapasitemizin tahminî yüzde 90’ını doldurmuş bulunmaktayız. Sonunda bunların 41 tanesi hanımefendi, 38 tanesi erkek tutmak amacıyla burada mihman ediyoruz. Burada 2 kere yemek veriliyor ve kendileri AFAD ile koordineli aynı şekilde burada kalabiliyorlar. AFAD koordinesinde İl Keyif Müdürlüğü, Ev ve Içtimai Politikalar İl Müdürlüğümüz, İl Müftülüğümüz ve değişik kurumlar dahi buradaki kardeşlerimize bindi oluyorlar. Herhangi Bir çeşit imkanı onlara sunmaya çalışıyoruz. Bu ailelerden aynı kısmı memleketlerine gidiyor, tıpkı kısmı burada kalıyorlar” ifadelerine meydan verdi.

“Tamlık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz”

İhtisas Merkezi Müdürü Dinlek, yer sarsıntısı psikolojisi ile mevrut vatandaşların önceki geldiklerinde yıkılmayan çatı gördükleri amacıyla kıvançlı olduklarını söylediklerini anlatım ederek, “O ortamdan uzaklaşmış olmalarının da kendileri amacıyla kafi olduğunu söylüyorlar. Çocuklarımız üzere burada hususi baziçe alanları oluşturduk. Aşağı da olsa giysi ve özge ihtiyaç malzemelerinin olduğu aynı hane oluşturduk, kendileri oradan ihtiyaçları dahilinde alıyorlar. Yine ihtiyaçlarını bile gelgel namına görmeye çalışıyoruz. İl Müftülüğümüz yoluyla görevlendirilen hatun kardeşlerimiz burada manevi destek hizmetleri üstelik sunuyorlar, ayrıntılar ile ilgileniyorlar” diye niteleyerek konuştu. – KALABALIK

Share: