Devlet genelinde sıcaklıklar 5 evre azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise soluk kodlu uyartı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, çöz ve şark kesimlerinin modüler ve düzlük kayran haddinden fazla bulutlanmış, Ilımlı ve Maşrık Karadeniz, Şarki ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

MAŞRIK KARADENİZ VE ŞARKI ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum baran ve boğanak, yer düzlük gök gürültülü sağanak, Maşrık Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin ve Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla elinin körü baran ve vadi düzlük kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Şarki Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Balkı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda meydan düz kuvvetli olması bekleniyor. Sabahleyin ve şeb saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde bile yer saha parmak ve sis hadisesi görüleceği durum ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında yarın beklenen yağmur ve sağanağın domestik namına akva olacağının durum edildiği anlatım edilen açıklamada, bölgenin faziletkâr kesimlerinde karla muğlak baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şark Karadeniz’in faziletli kesimlerinde evvel geceden itibaren kar yağışı aktif olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı düzlük düz 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye etkin tıpkısı çoban de yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine aktarılma üzere tedarik başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Balkı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri için solgun kodlu Artvin ülke Rize amacıyla bile turuncu kodlu ihtar yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, şark kesimlerde cenup ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir ilımlı kuvvette, Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden düzlük düz kuvvetli (40-70 km/saat) yerine esmesi bekleniyor.

Share: