Türkiye’nin eskimemiş balistik füzesi “Tayfun” Palikarya spikerde sangılık yarattı: Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?

Türkiye’nin savunma endüstri alanındaki başarılarına aynı yenisi henüz eklendi. Rize’dahi Roket Uran ve Tecim A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği evcil füze ‘Tayfun’un sınav atışı yapıldı.

ÇAKER BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen imtihan aut basında serbest meydan buldu. KÖLE merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine düz verildi.

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE SEBEP OLDU”

Yaşanan evolüsyon Palikarya basınında açık aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi zahir yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye kayran verdi; “Füzenin bitirme ettiği açıklık İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki acımasız.” Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgilendiren herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin şişman tıpkı gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi için “Eksiksiz yandaki devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye sebep oldu” yorumunda bulundu.

SPİKER “TAYFUN” ŞAŞKINLIĞI CANLI YAYINA YANSIDI

Öte yandan Rize’bile gerçekleştirilen füze testi Yunan marifet spikerini da hayrete düşürdü. Vukuf bülteninde konuyla ilişkin değerlendirmelerde kâin tıpkı spiker Tayfun roketinin ağız ağıza yerli istihsal olduğunu öğrenince “Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE BU KABIL SİSTEMLERİ ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE”

Spikerin bu sorusuna bilirkişi ismin yanıtı ise “Tabi bu teknolojide çokça ilerlediler, bu asil sistemleri üretebilecek kapasitedeler” oldu.

Share: