Doç. Dr. Ateş: “Strep A oranı Türkiye’de çokça bağan ve çok vahim anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

– Doç. Dr. Çığlık: “Strep A oranı Türkiye’bile çok bağan ve haddinden fazla kilolu anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

ANKARA – Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Umumi Sayrılarevi Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Terbiye Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Izdırap, “İngiltere’de sakil boyutlara ulaşan vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’bile bu izzet çokça bağan ve haddinden fazla ağır anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Zira bu enfeksiyon, gelişmemiş süre içerisinde antibiyoterapiye karşılık verebilen bir buut” dedi.

Ahali arasında “Beta” adına bildik A Grubu Beta-Hemolitik Streptokoklar (Strep A), İngiltere özellikle gelmek üzere birçok Avrupa ülkesinde artış gösteriyor. 2022 yılının Ilkgüz ayından itibaren İngiltere’dahi etkili 30 yavru, Strep A hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’nin birlikte içinde olduğu ara sıra ülkelerde de bala ölümlerine hastalık olan Strep A, vücutta büyüklenme, derbent ve ciltte diri bakteriler namına biliniyor. Strep A bakterisinin şırakkadak çığlık, geçit ağrısı, boyunda kâin ak kan bezlerinde tahaccüm ve ağrı; elan kilolu vakalarda ise solunum sıkıntısı, kafa ağrısı, halsizlik, gaseyan ve akıl ağrısı kabil belirtileri olduğunu ifade eden Ankara Bilkent Kent Hastanesi Umumi Hastane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Terbiye Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Elem, hangi durumlarda hastaneye başvurulması gerektiğini, elbette belirleme edildiğini ve otama yöntemlerini İhlas Malumat Ajansı muhabirine anlattı.

Çocuklar ve yetişkinlerde hastaneye başvurulması müstelzim vaziyetler neler

Burun Akıntısı, hapşırık ve soğuk algınlığı kabil belirtilerin dolay planda olması yerinde Strep A’nın düşük ihtimalle saptanabildiğini tamlayan Kötü, “Bu daha çok gribal enfeksiyonlara, influenza’evet (enflüanza) sınırlı tıpkısı enfeksiyon durumu benzer amma hastada larp yükselen bire bir elem ve ateşe tedaviyle cevap alınamıyorsa; üzücü derbent ağrısı, soluk darlığı, teneffüs kaslarını kullanması evet üstelik dudakta ve yüzde morarma, çocuklarda sıklıkla posta tarzı bulgular cins, bilinç değişikliği türlü. Beslenmede ve imtisas da eksilme gibi. Yetişkinlerde gene solunumla ilgili problemler ve faziletli ateşe tedaviyle karşılık alınamama kabil durumlarda tıpkı esenlik kuruluşuna kesinkes müracaat etmek gerekir” diye niteleyerek konuştu.

Zehir, Strep A’nın rutin adına acul antijen test kitiyle saptandığını kaydetti. Strep A’nın tıpkısı zamanda PCR testiyle da tespit edildiğini tamlayan Incitici, serencam dönemde Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın birlikte vurguladığı dörtlü tarama sınav kitiyle dahi çıktı Strep A’nın acul tıpkısı şekilde saptanabildiğine dikkati çekti.

“Strep A oranı Türkiye’dahi çokça düşük ve haddinden fazla çetin anlamda da bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

Eylül 2022 tarihinden itibaren İngiltere, İrlanda, Fransa, Hollanda ve Almanya başta görünmek üzere bir nice Avrupa ülkesinde bunun yanında Avustralya ve Bakir Zelanda kadar değişik acun ülkelerinde bile Strep A’nın sıklıkla görülmeye başlandığını dile getiren Kötü, “İngiltere’de gösterişli boyutlara ulaşan vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’de bu ihtişam çok düşük ve çokça kilolu anlamda dahi bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Çünkü bu enfeksiyon bodur süre içerisinde antibiyoterapiye cevap verebilen tıpkısı format. Çabucak gecikmiş vakalarda ya birlikte kısık muafiyet sistemi zafiyeti olan hastalarda erişkinlerde ise kısık eşlik eden hastalıkları ve doğacak yaş olan vakalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz amma bu durumun haddinden fazla alçak boyutlara ulaşmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzmanların koronavirüs kadar viral hastalıklarda Strep A’nın artış gösterdiği uyarılarına da değinen Kırıcı, bu durumun yalnız koronavirüse başmaklık olmadığını ve Strep A’nın bütün viral enfeksiyonlara yatkınlığından kaynaklı artış gösterebileceğini ekledi.

Share: