Elazığ’da kadınlar, Umum Eğitim Bilimi Merkezi’ndeki kurslarda hem sosyalleşiyor hem bile öğreniyor

– Elazığ’birlikte kadınlar, El Eğitim Merkezi’ndeki kurslarda hem sosyalleşiyor hem dahi öğreniyor

Kadınlar bundan sonra güne değil, bu kurslara gelerek aile ekonomisine katkıda bulunuyor

Ocak kadınları, El Eğitim Merkezinde hem ruhsal gerilim atıyor hem üstelik dünyalık kazanıyor

ELAZIĞ – Elazığ’birlikte kadınlar, Elazığ Ahali Eğitimi Merkezi’ndeki kurslara katılarak aynı yandan sosyalleşiyor aynı yandan üstelik el becerileri öğreniyor.

Elazığ Ahali Eğitim Merkezi Müdürlüğü, bünyesinde bulunduğu kurslarla vatandaşlara bakım etmeyi sürdürüyor. Bu çerçevede başta karı kadınları gelmek amacıyla herhangi bir kesimden vatandaş, Ahali Terbiye Merkezi bünyesinde açılan kurslara katılarak umum becerilerini geliştirmeye bitmeme ediyor. Umum sanatları, tekstil, giyim, aşçılık, çalgı aleti, spor, halk oyunları, yavru gelişimi, kabil birçok kursun olduğu terbiye merkezinde vatandaşlar, buradan aldıkları eğitimle hem yaptıkları ürünleri satarak para kazanıyor hem üstelik kalifiyeli eleman kendisine iş başvurularında bulunuyor. Sosyalleşmenin de civar planda olduğu kurslar, alelhusus kadınlar tarafından nazik bağlam görüyor.

Halk Eğitim Bilimi Kurslarının değişik amaçlarının olduğunu belirten El Eğitim Bilimi Müdürü Kenan Tabar, “Öncelikli olarak biz değme sebeple eğitim hayatının dışına çıkmış, tahsil hayatını noktalamış veya uzaklık vermiş vatandaşlarımızın öğrenimlerini tamamlamak gayretindeyiz. Bu anlamda meydanda talim kayıtlarımız var. Bunun dışında örgün eğitimin dışında artan veya örgün eğitimine devam ederken arta mütezayit zamanlarını gitmek isteyen vatandaşlarımız var. El Yetişek Kurslarında serencam dönemlerde imdi elde ettikleri bilgelik ve becerilerle özlük karı bütçelerine bile ulama sağlayıcı haddinden fazla vatandaşımız var. Imdi umum sanatları kurslarında edindikleri tecrübe ve edindikleri ürünleri satıyorlar. Bu işten yüğrük nukut kazanmaya başladılar. Bunun yanı sıra iklim istihdamına birlikte katkıda bulunmaya mücahede ediyoruz. İlimiz da akıbet yıllarda alelhusus oluşum alanında birçok üretimevi küşade oldu. Bizler da bu fabrikalara kalifiye hareket gücü ihtiyacını bastırmak için vatandaşlarımızı eğitmeye ve yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Umum Terbiye Kurslarında rölyef çalıştıklarını dile getiren öğrencilerden Sermin Kaya, “Burada çokça fena hâlde ant geçiyor. Evde sıkılıyoruz ama burada stresimizi atıyoruz. Ortamımız haddinden fazla iyicene. Burada evle ilişkin hiçbir şey düşünmüyoruz. Sabah geliyoruz meridyen düzlemi 15.30’a büyüklüğünde buradayız. Aile işleri bilcümle rutin işlemler, buraya geldiğimizde ise hem halk becerimiz ümranlı oluyor. Yaptığımız ürünleri de evimize ya de arkadaşlarımıza ödül ediyoruz” diye konuştu.

Rölyef ve ahşap boyama yaptıklarının altını çizen öğretmen Sibel Yüksel, “Hanımlar aralık etmek amacıyla benzeri zamanda bütçelerine katkıda düşmek için geliyor. Elazığ’üstelik ki kadınlar, rical ve gençler iş bulma açısından hem bile vakitlerini fena hâlde değerlendirmek üzere buraya geliyor” şeklinde konuştu.

Share: