Erzurum’daki “Kırmızı periler diyarı”nda hafta sonu yoğunluğu

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Dünya Arızi Miras Listesi’ne alınan Erzurum’un Narman ilçesindeki peri bacaları, hafta böylece güneşli havayı vesile bilici vatandaşları ağırladı.

Halk ortada “Al periler diyarı” adına bilinen ve oluşumu 300 milyon sene öncesine raci Narman Peri Bacaları, Amerika’nın Kolorado Vadisi’ndeki Grand Dar Boğaz ile benzerliğiyle dikkati çekiyor.

12 ayrı kanyonu bünyesinde barındıran huy harikası peribacaları, değme sene çok sayıda turisti ağırlıyor.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Acun Eğreti Bırakıt Listesi’ne alınan peri bacaları, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesince hazırlanan ortak projeyle turizme kazandırıldı.

Bölgenin kocaman turizm potansiyelinin başında düzlük kayran peri bacalarında payton gezisi, ATV’li safari ve atlı turlar düzenleniyor. Hafta sonu güneşli havayı vesile alim vatandaşlar burada kükremek oluşturdu.

Ziyaretçilerden Fatma Özdemir, AA muhabirine, güneşli havayı punt bilip çocuklarıyla “Kırmızı periler diyarı”na geldiklerini söyledi.

Peri bacalarının, çocuklarının kültürel gelişimi açısından eke bire bir yeri olduğunu tamlayan Özdemir, “Payton gezisi ve ATV turlarıyla doyasıya eğlendik. Daha önce on paralık kullanmamıştık. Çocuklarla çokça domuzuna sıra geçirdik.” dedi.

Ailesiyle bölgeye gelen Çağlayan Vazıh dahi bölgenin turizme açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hakeza ayrımsız düz olduğunu biliyorduk ama bu kadar noksansız olduğunu tek durum etmiyordum. Yeni farkına vardık. Gayrı insanlar de daha çok buranın farkına vardı. Dışardan üstelik çok âdem geliyor. Havza turizmi açısından haddinden fazla zer bir meydan. Tığ üstelik imdi buranın kıymetini bileceğiz. Herkesin bile envestisman yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

İzmir’den gelen Değişik Kahraman ise peri bacalarının görülmeye ayar bütün ayrımsız güzellik olduğunu belirterek, herkesi bölgeye çağırma etti.

Share: