Eskişehir Şehir Hastanesi tıpkı yılda 300 kişiden organ bağışı taahhüdü aldı

Eskişehir Site Hastanesi Başhekimi Yaşar Bildirici, 2022 yılında 300 kişiden organ bağışı taahhüdü aldıklarını bildirdi.

Bildirici, yaptığı açıklamada, alım kendisine organ bağışı üzerine farkındalık oluşturarak bağışçı sayısını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kurum içinde etkin ve artağan çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bildirici, “Aza ve doku bekleyen hastaların yeniden hayata tutunmasını bulmak istedik. Bu süreçle ilişik özveren çalışmaları dolayısıyla Organ ve Nesiç Nakli ekibime teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Eskişehir Site Hastanesi Organ Aktarımı Koordinatörü Süpürge Otu Bonjur ise 2022 yılı süresince çabucak uzuv bağışı haftasında değil, gayrı dönemlerde birlikte haddinden fazla sayıda stant çalışması ve terbiye faaliyetleri yaptıklarını aktardı.

300 kişinin organ bağışı taahhüdünde bulunduğunu aktaran Günaydın, “Icraat sonucunda Eskişehir Site Hastanesi ilin 2022 yılında sunma aşkın örgen bağışı alan hastanesi oldu.” bilgisini paylaştı.

Günaydın, Türkiye’bile organ nakli bekleyen marazlı sayısının 28 binin üzerinde olduğuna ve bu sayının seçkin yıl anbean arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bağışlar hala yurt, yılda averaj 4 binden fazla kişi uzuv beklerken hayatını kaybediyor. Bu bağlamda Eskişehir Site Hastanemizde, 2018’de açılışından bugüne kadar 95 karın ölümü tespiti, 20 verici organizasyonu yapıldı. 2022 yılında da 23 kanı ölümü tespiti, 4 verici organizasyonu yaptık. Tığ Eskişehir Kent Hastanesi yerine, açılışımızdan itibaren organ ve doku nakli bekleyen birçok hastanın yeniden hayata tutunmasına şalter olduk.”

Share: